Чому Ілля Мечников, Нобелівський лауреат, двічі намагався попрощатись з життям


Великий вчений-біолог, який присвятив своє життя науці, написав безліч робіт в області цитології і бактеріології, імунології та фізіології, став лауреатом Нобелівської премії і мріяв знайти ліки від старості.

Його ім’я золотими літерами вписано в історію, проте були в житті Іллі Мечникова періоди, коли опускалися руки від безсилля, а він сам не бачив виходу із ситуації. На щастя, дві його спроби звести рахунки з життям не увінчалися успіхом.

Життя Іллі Мечникова

Майбутній вчений з’явився на світ в 1845 році в Харківській губернії, в маєтку Іванівка, що належав його батькові. Всього у Іллі Івановича і Емілії Львівни Мечникових було п’ятеро дітей, чотири сини і дочка. Троє старших з’явилися на світ в Петербурзі, а до моменту народження двох молодших синів Ілля Іванович встиг програти все в карти і повернутися в родовий маєток в Куп’янському повіті.

Ілля Мечников був наймолодшим, але при цьому і найдопитливішим в сім’ї. З раннього віку він міг захоплено спостерігати за діяльністю живих істот, а після ділився своїми враженнями з сільськими дітлахами, читаючи їм лекції про розвиток, наприклад, жаб. Однолітки слухали юного оратора, правда, кожному слухачеві юний Мечников платив по дві копійки за годину.

Спочатку майбутній вчений був на домашньому навчанні, потім вступив до Харківської гімназії. До моменту її закінчення він вже твердо знав, чим займатиметься у житті. Після отримання атестата і золотої медалі Ілля Мечников став студентом природного відділення Харківського університету. Вже через рік він перевівся в вільні слухачі з правом складання кваліфікаційних іспитів. У 1864 році Ілля Ілліч закінчив університет і всерйоз зайнявся наукою.

Його чекали великі відкриття, захоплюючі дослідження і величезна любов. Правда, всього цього могло і не бути, якби хоч одна його спроба суїциду увінчалася успіхом.

Захопленість молодого вченого наукою ні в якій мірі не завадила йому влаштувати своє особисте життя. У свій час він вважав, що дружину треба виховати собі самому, але вперше закохавшись, залишив свої ідеї. Ілля Мечников вперше одружився в 1869 році на чарівній Людмилі Федорович, «Лю», як ласкаво називав він свою наречену.

Вони познайомилися в будинку професора Андрія Бекетова. Коли Мечников захворів на тяжку форму ангіни, за ним в будинку свого дядька доглядала Людмила Федорович. Людмила і молодий учений дуже зблизилися, між ними виникли серйозні почуття, і в результаті Мечников зробив пропозицію дівчині, яка зворушливо дбала про коханого.

На жаль, обраниця його була хворою на туберкульоз. На вінчання в храм її буквально внесли і посадили на стілець. Але Мечников вірив: він зможе допомогти дружині. Відразу після весілля молодята вирушили до Італії, де Людмилі належало лікуватися. Петербурзький клімат не дуже добре підходив дружині вченого.

Але лікування Людмилі Федорович не допомогло. Через чотири роки після весілля молода жінка померла на Мадейрі. Ілля Ілліч, який відрізнявся досить імпульсивним характером, був настільки пригнічений смертю дружини, що вирішив піти слідом за нею. На щастя, хвилювання завадило вченому правильно розрахувати дозу, і спроба успіхом не увінчалася. Зате з’явилась пристрасть до морфію, з якою Мечникову після довелося боротися.

Через два роки після відходу з життя Людмили Ілля Ілліч познайомився з Ольгою Білокопитовою, чия сім’я жила в квартирі прямо над кварторою Іллі Мечникова. Ольга захоплювалася зоологією, про що вченому повідомив викладач Одеської жіночої гімназії, де вчилася дівчина.


Пропонуючи давати юної гімназистці уроки з улюбленого предмета, навряд чи Ілля Ілліч думав про те, що ця чарівна, повна життя і оптимізму дівчина стане його дружиною. Але незабаром їхні заняття перетворилися в побачення, а заперечення батька проти шлюбу 16-річної дочки з майже тридцятирічним вченим не допомогли.

З кожної своєї поїздки Мечников писав дружині зворушливі листи, яких за все життя зібралося близько чотирьохсот. Він не уявляв, як раніше жив без неї і в кожному посланні зізнавався їй у коханні. Це завдяки дружині він знайшов таку необхідну йому гармонію, вона завжди і в усьому підтримувала свого чоловіка. Саме в шлюбі з Ольгою Ілля Мечников написав всі свої найзначніші праці та зробив свої відкриття.


Однак він ледь не втратив дружину, коли в 1880 році вона заразилася черевним тифом. Надії на одужання практично не було. і лікарі попередили убитого горем Мечникова про те, що прогнози невтішні. На цей раз він вирішив не чекати смерті коханої, а піти з життя разом з нею, вибравши дуже неординарний спосіб.


Вчений з доброї волі ввів собі поворотний тиф, сподіваючись до власної смерті ще й дізнатися, чи передається він разом з кров’ю. Однак і Мечников, і його дружина під час хвороби продовжували лікування і змогли повністю відновити своє здоров’я.

Вони прожили разом довге і щасливе життя. Дітей у подружжя не було. За одними даними, Ольга не могла народжувати через заборону лікарів, за іншими, сам Мечников вважав злочином «народжувати на світ інші життя».

У 1887 році подружжя перебралося в Париж, де вченому надали окрему лабораторію в інституті Пастера. Через 4 роки вчений побудував для коханої дружини справжнє мистецьке ательє на їхній дачі під Парижем. Дружина вченого давно і плідно займалася живописом і скульптурою, брала участь в міжнародних виставках. Крім того, вона часто допомагала чоловікові в лабораторії, навчилася віртуозно готувати препарати і культури для дослідів і лекцій. Згодом вона провела кілька самостійних досліджень, яким присвятила наукові публікації.

Ілля Мечников в останні роки життя часто хворів, переніс кілька інфарктів і помер в липні 1916 року. Ольга Білокопитова після смерті Мечникова написала книгу спогадів про своє геніального чоловіка і зберегла всі його архіви.

Раніше ми розповідали про життя вченого Івана Пулюя, чиї заслуги приписали Рентгену.

А також писали про одеського лікаря Хавкіна, який врятував світ від чуми та холери.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
6
Подобається
О боже О боже
0
О боже
Круто Круто
0
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Чому Ілля Мечников, Нобелівський лауреат, двічі намагався попрощатись з життям