Як дружина Володимира Сосюри робила доноси в НКВД на чоловіка та його оточення


Видатний український поет Володимир Сосюра довгі роки розривався між підтримкою більшовиків і усвідомленням свого коріння. За часів Громадянської війни в Росії він спочатку воював на боці Української Народної Республіки, а лише потім перейшов на бік Червоної Армії.

В особистому житті літератор метався не менше. Одружений він був чотири рази, проте по-справжньому любив лише другу дружину, Марію Данилову. Саме з нею він провів більшу частину свого життя, хоч і знав, що вона доносила на нього в НКВД.

Народився майбутній оспівувач української державності в 1898 році на станції Дебальцеве, що зараз входить до складу Донецької області.

Справжня любов нагрянула до генія в 1931 році. У місто Сталіно (нині Донецьк) приїхала київська балерина Марія Данилова. Дівчина була на 12 років молодша за Володимира, проте він закохався в неї без розуму і вже в перші дні залицянь поет запропонував їй руку і серце.

Вже через рік у них народжується син Володимир. Марія стає музою для чоловіка, він присвячує їй вірші. Їхні стосунки були шалено пристрасними, настільки, що доходило до скандалів. Мурка, як називали Данилову рідні, частенько била посуд, різала ножицями одяг чоловіка, одного разу навіть викинула у вікно його друкарську машинку.

Такий союз привів до того, що в 1934 році у Сосюри трапився нервовий зрив, після якого він кілька місяців лікувався в психіатричній лікарні.

Довгі роки існувала офіційна версія, згідно з якою Марія зовсім не співпрацювала з органами, тому в 1949 році її було репресовано, відправивши в табори. Насправді її запроторили за ґрати за розголошення держтаємниці.

Завербував НКВД Данилову в 1941 році, коли вона разом з чоловіком і сім’єю була евакуйована з України. Основне її завдання полягало в тому, щоб доповідати про думки і настрої Сосюри і його оточення. Влада підозрювала українців в націоналістичних поглядях і не виключала їхньої готовності співпрацювати з німецькими загарбниками.

Уже в Москві агентка вирішила перевірити чоловіка за наказом керівництва. Вона запропонувала Володимиру співпрацювати з німцями, на що поет відповів: «Фашистам немає місця на Землі». Так він пройшов першу перевірку.

Цікава історія сталася в 1947 році в Києві, на квартирі письменника. У доносі НКВД Марія написала, як на початку літа до них приїхав гість, Микола Гербій. Вона назвала його молодим, красивим, сміливим бандерівцем. Ця людина заявила, що про поета подбають за кордоном, якщо він вирішить покинути СРСР.

З такою ж інформацією він відвідав сусідів Сосюри: поета Максима Рильського і романіста Петра Панча. Данилова здала Гербія чекістам. На жаль, немає ніяких відомостей про його подальшу долю.

Володимир швидко розкусив свою Мурку, дізнався, що вона шпигує на владу і робить доноси. Однак безмежна любов до неї не дозволяла поету зробити щось із нею.

Незабаром про таємниці Марії дізнаються і її знайомі. Вона сама бовкнула зайвого лікареві і коханцеві Миколі Кравчуку. Одного разу вона необачно голосно розмовляла з куратором і її почули сусіди. Поповзли чутки, що Данилова «стукає» на своїх.

Далі Мурка робить ще більш дурну помилку: в листі голові Спілки письменників УРСР Олександру Корнійчуку зізнається про те, що шпигує на МДБ: «У нас є свій закон – куля … Ви можете мене видати, і я отримаю розстріл. Якщо я розкрию – мене знищать націоналісти. Якщо ви мене розкриєте – мене усуне радянська влада ».

Письменник повідомив про лист внутрішнім органам. Можливо, він подумав, що таким чином МДБ перевіряє його.

Агентку-невдаху арештували і відправили на допити в Москву. Крім розголошення держтаємниці їй пришили антирадянську пропаганду. Слідчий намагався вибити з неї показання, але все марно.

Лише через місяці Марію ознайомили з вироком: 10 років таборів. Розписуватися під ним вона відмовилася: «Під контрреволюційної статтею не розпишуся, навіть кров’ю».

Мурка відсиділа лише чотири роки. Володимир дізнався про її ув’язнення не відразу, проте коли йому повідомили, поет знову загримів до психлікарні. Підлікувавшись, Сосюра пише листи, випрошуючи помилування для дружини.

У 1953 році помер Сталін, нова влада в особі Хрущова оголошує масову амністію політичних ув’язнених. Данилова пише генсеку лист з проханням переглянути справу, яку вважає липовим. Комісія оголосила новий вирок: три роки ув’язнення. Жінку одразу ж випустили на волю.

Тоді Марія вирішує скоріше приїхати до чоловіка в Київ, однак по приїзду дізнається, що той одружився на друкарці, яка на 30 років молодша за нього. На перших порах вона вирішує залишитися у сестри. Хоча Данилова і не хотіла руйнувати нову сім’ю Сосюри, ​​її сестра все ж подзвонила поетові і повідомила про повернення колишньої дружини. Той миттю примчав за нею і, як згадував Сосюра-молодший: «Батько відніс її додому на руках».

Володимир знову розписався з Марією і прожив з нею душа в душу до кінця свого життя. Данилова пережила чоловіка аж на 30 років, померши в 1995 році. Реабілітували її лише в 1992 році. Справу закрили через відсутність складу злочину, адже держтаємницю могли розголосити лише держслужбовці, до лав яких Марія ніколи не входила.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, як головного авіаконструктора СРСР Сергія Корольова тримали на Колимі.

А також розповідали про трагічну смерть легендарного актора Леоніда Бикова.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
4
Злий
Мило Мило
1
Мило
Фігня Фігня
4
Фігня
Химерний Химерний
2
Химерний
Подобається Подобається
18
Подобається
О боже О боже
19
О боже
Круто Круто
7
Круто
Що за! Що за!
4
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Як дружина Володимира Сосюри робила доноси в НКВД на чоловіка та його оточення