10 загадкових знахідок, які пустеля приховувала від людей.


Пустеля не найбільша частина суші, але абсолютно точно одна з найзагадковіших. Піски займають майже чверть земної кулі, і скільки ще незвичайного вони зберігають у своїй розпеченій безмовності, нікому не відомо. Сьогодні ми готові трохи привідкрити завісу таємниці і розповісти про деякі знахідки.

Структура Рішат в Сахарі

Для пішого туриста це просто пагорби, але насправді це гігантські кільця діаметром 50 км, що складаються з гірських порід різного віку (від 2,5 млрд до 480 млн років). В залежності від часу доби кільця змінюють свій колір. По-науковому вони називаються структурою Рішат, а люди віддають перевагу більш загадковому «Око Сахари» або «Око Землі».

Першими дивний об’єкт помітили космонавти. Довгий час він був орієнтиром для тих, хто перебуває на орбіті. Найбільш ймовірно, що Рішат – наслідок природного ерозії.

Таримські мумії

У 1899 році мандрівник Свен Гедин натрапив на місто Лоулань, що загубилося в пустелі Такла-Макан. Яке ж було здивування вчених, коли з’ясувалося, що вимерлий оазис на території нинішнього Китаю заснували представники нетипової для цих місць раси.

Люди, що жили тут, відрізнялися високим зростом і стрункими тілами, витягнутими носами і черепами, великими глибоко посадженими очима, довгим рудим або русявим волоссям. І носили одяг європейського типу. Аналіз ДНК підтвердив: це європеоїди. Але чому вони жили в Азії в далекій давнині? Точної відповіді немає.

«Кола фей» в Намібії

Африканська пустеля Наміб поцяткована безплідними круговими ділянками землі діаметром до 15 м. Так звані «кола фей» з’являються на територіях, віддалених від житлових місць.

Місцевий народ хімба вірить: під земною корою живе дракон і його вогненний подих виривається на поверхню у вигляді величезних бульбашок. Вони-то і спалюють все навколо. Вчені ж вважають, що кола «породжені» мурахами або термітами, отрутами рослин або радіоактивністю ґрунту. Вивчення триває майже 50 років.

Мідний сувій Мертвого моря

В середині минулого століття в Кумрані (недалеко від Мертвого моря) виявили сотні рукописів I століття н. е. Тільки от невдача: усі тексти написані на пергаменті або папірусі, і лише один з них, так званий Мідний сувій, – на металі. Чому?

Дешифрування показало: це список місць в околицях Єрусалиму і Західної Палестини, де заховано в цілому 4 000 центнерів золота і срібла. Цілком ймовірно, що це скарби легендарного Єрусалимського храму, зруйнованого римлянами.

Фіолетові кульки Арізони

В один із днів літа 2013-го подружжя Варгас забрели в затишний куточок арізонскої пустелі поблизу містечка Вайл. І побачили тисячі крихітних напівпрозорих сфер фіолетового відтінку, що іскрили в променях сонця. Поблизу не було ні рослин, ні слідів тварин.

Журналісти зняли про це сюжет. В результаті думки вчених розділилися: продукти життєдіяльності грибів, звичайні кульки гідрогелю або дезінфікуючий засіб, викинутий з літака? Уфологи ж висловилися в своєму стилі: люди мали честь побачити або яйця, або екскременти прибульців.

Бібліотеки Шингетті

Є в африканській пустелі існує місто Шингетті, що дивне своїми бібліотеками. В XI столітті воно було процвітаючим торговим центром. У кращі роки тут налічувалося 30 книгосховищ, а до наших днів дійшло лише 5.

За манускриптами стежать нащадки власників, і вони не горять бажанням передавати свої реліквії уряду Мавританії. Тільки 5% з 33 тис. книг знаходяться в музеях. Тим часом умови пустелі вкрай шкідливі для таких тендітних артефактів. Є ризик все втратити і ніколи не дізнатися зміст.

Кладовище китів в Атакамі

Чилійська пустеля Атакама. 2010 рік. Робочі, розширювали шосе і побачили неймовірну картину: на території розміром з два футбольних поля – відмінно збереглися скелети 75 китоподібних, які загинули, як виявилося, від 2 до 7 млн років тому. До моря – більше 1 км. Як вони тут опинилися?

Вчені прийшли до висновку, що кладовище китів – наслідок якоїсь катастрофи (тварини загинули ще в морі, а потім шторм виніс їх на берег). Ймовірно, всьому виною отрута, що виділяється водоростями при цвітінні води.

Кромлех Набта Плайя

Набта Плайя – так називається мегалітична споруда в Нубійскій пустелі: п’ять рядів вертикально встановлених брил 3-метрової висоти і вагою в кілька тонн, вік – приблизно на 1 000 років старше, ніж Стоунхендж.

Кромлех відкрили зовсім випадково в 1970-і роках. Основна версія – це щось на зразок календаря. З його допомогою могли визначати дату літнього сонцестояння, а вже вона вказувала на відповідний момент для зимової міграції людей (влітку в розташованому поруч озері піднімався рівень води).

Лівійське скло

Зелені, жовті або зовсім прозорі шматочки, що нагадують скло. Їх знаходили в Лівійській пустелі ще за часів Стародавнього Єгипту, прикраси з них носили фараони. У чому дивина? Рідкісний на землі мінерал утворився при температурі в тисячі градусів мільйони років тому.

Перший науковий опис лівійського скла зробили в 1932 році. Суперечки про походження не вщухають. Одні впевнені, що цей страшний наслідок доісторичної ядерної війни. Інші виступають за теорію метеоритного дощу.

Геогліфи Близького Сходу

У 1927 році пілот британських ВПС Персі Мейтленд, пролітаючи над Йорданією, зауважив кругові геогліфи в Чорній пустелі. Потім з’ясувалося, що це не окремі зображення, а частини мережі, що покривають ще й Сирію, Саудівську Аравію, Ємен.

Деякі з «коліс» старше ліній пустелі Наска. З якою метою люди затіяли таке масштабне будівництво? Дуже може бути, що геогліфи Близького Сходу пов’язані з астрономічними дослідженнями, способом поховання або військовими операціями.

Як бачиш, у світі ще багато чого незвіданого, і пустеля – не виняток. Якщо сподобалась стаття – ділись нею з друзями!

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
1
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
1
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
3
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!
Kate

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

10 загадкових знахідок, які пустеля приховувала від людей.