Все, що відомо про заборону книги «Справа Василя Стуса» — збірку документів з архіву КДБ


«Справа Василя Стуса» — це дайджест матеріалів, які пояснюють як і за що насправді судили українського поета і дисидента. Книга  містить велику кількість документів з колишнього архіву КДБ — протоколи судових засідань, обшуків і допитів. А ще – покази свідків, спогади товаришів і листи поета з тюрми. Книгу упорядкував історик та журналіст Вахтанг Кіпіані. Каже: ця книжка не лише проливає світло на кримінальну справу, а й дає зрозуміти якою Василь Стус був людиною.

Заборона книги «Справа Василя Стуса»

«Ніколи раніше документи з колишнього архіву Комітету державної безпеки в такому об’ємі не публікувалися. Там багато ніби дрібних папірців, але вони, як пазли, складають страшну справу Василя Стуса. Бо фактично стає зрозуміло, що його не було за що судити. В книзі є фрагмент, коли Стусу кажуть, мовляв, з вами листується націоналістка Кристина з Федеративної Республіки Німеччина, але насправді вона соціалістка. Вона — соціалістка! І тоді соціалістична держава звинувачує Стуса за одностороннє листування з соціалісткою», — розповідає автор книги Вахтанг Кіпіані.

Книгу було вперше презентовано 26 травня 2019 року під час «Книжкового Арсеналу  в Києві.

Випускник юридичного факультету Київського державного університету імені Тараса Шевченка, Віктор Медведчук наприкінці 1970-х — на початку 1980-х років був призначений державою адвокатом у процесах проти українських поетів Василя Стуса і Юрія Литвина.

Причому сам Василь Стус, за деякими свідченнями, від адвоката Медведчука відмовився, а Юрій Литвин у своєму останньому слові у якості підсудного казав: «Пасивність мого адвоката Медведчука в захисті обумовлена не його професійним профанством, а тими вказівками, які він одержав згори, і підлеглістю: він не сміє розкривати механізму вчиненої проти мене провокації».

Дисидент Євген Сверстюк також згадував: «Коли Стус зустрівся з призначеним йому адвокатом, то відразу відчув, що Медведчук є людиною комсомольсько-агресивного типу, що він його не захищає, не хоче його розуміти і, власне, не цікавиться його справою».

Василя Стуса звинувачували в антирадянській агітації і пропаганді за ч. 2 статті 62 Кримінального Кодексу УРСР. В архівах збереглася стенограма із засідання суду, в якій адвокат Віктор Медведчук каже, що вважає «кваліфікацію його (Василя Стуса – Ред.) дій вірною».

Радянська влада засудила Василя Стуса до 10 років примусових робіт і 5 років заслання.

19 жовтня 2020 року Дарницький районний суд міста Києва виніс рішення про заборонену до розповсюдження книги «Справа Василя Стуса» , однак це рішення не вступає в силу до кінця розгляду апеляції відповідачів на це рішення.

Політик просив суд заборонити поширення книги, оскільки деякі фрази та формулювання в ній, на його думку, порушують честь та гідність. Суд із цим погодився.

«Зобов’язати Кіпіані і видавництво Vivat видалити з книжки із розділів “Кримінальна справа №5. Книга життя і смерті Василя Стуса” та “Чи вбивав адвокат Медведчук поета Василя Стуса” інформацію про особу Медведчука. Заборонити Кіпіані і видавництву Vivat розповсюджувати надрукований тираж книжки “Справа Василя Стуса” і подальше його тиражування до усунення порушення особистого немайнового права Медведчука», — оголосила суддя.

Позивач просить визнати недостовірними 9 пунктів з книги (вирвані із контексту):

  • «…розпинав поета, — призначений державою адвокат Медведчук»
  • «…Віте, що виховувався у родині політзасланця (…кажуть шуцман)»
  • «… чи була можливість у Стуса обрати «менше зло». Проте є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук»
  • «Адвокати відверто «відбували номер», не забуваючи, правда, здирати гонорари з убитих горем родин…»
  • «… шістка комуністичної системи Медведчук…»
  • «… «син поліцая»…»
  • «…Медведчук на суді визнав, що всі «злочини», нібито вчинені його підзахисним, «заслуговують на покарання»
  • «…він ( Віктор Медведчук – ред.) фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?…»
  • «Злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще й тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи… Боявся КГБ чи просто завжди був циніком і аморальним типом?».

Рішення суду ще не набрало законної сили й почне діяти, якщо пан Кіпіані упродовж наступних 30 днів не подасть апеляції або якщо програє ще й апеляційну інстанцію.

Пан Кіпіані оприлюднив у своєму фейсбуці цитату Василя Стуса.

«Кубло бандитів, кагебістів, злодіїв та ґвалтівників у стольному засіли місті як партія більшовиків» — написав він.

Раніше Віктор Медведчук у коментарі «Громадському” заявляв, що подав позов проти Кіпіані, бо інформація в книзі, на його думку, не відповідає дійсності.

«Якщо людина дозволяє собі висловлювання, які не відповідають дійсності, то це є предметом судового розгляду для захисту честі та гідності, я так вчиняв завжди і буду робити в майбутньому», — пояснював Медведчук.

Гендиректорка видавництва Vivat Юлія Орлова вже повідомила, що рішення суду оскаржуватимуть.

«Цей суд — прямий і очевидний доказ того, що справа, за яку боровся Стус, не завершена. Ми були готові до такого рішення, адже було б наївно сподіватися, що у боротьбі з таким суперником ми переможемо одразу», — сказала вона.

Тим часом на сторінці видавництва повідомили, що саму книгу «Справа Василя Стуса» розкупили «за лічені хвилини» після судового вироку.

«Книгу “Справа Василя Стуса” Вахтанга Кіпіані розкупили за лічені хвилини і у видавництві, і в решти дистриб’юторів. Ми прийняли рішення додрукувати новий наклад, поки рішення суду не набрало чинності і ми маємо на це право», — йдеться у повідомленні.

Новий наклад, як очікується, надійде у продаж на початку листопада.

Речник  Віктора Медведчука Олег Бабанін прокоментував наміри видавництва Vivat оскаржити заборону суду на продаж книгиВидавництво оскаржить заборону продавати книгу про Стуса без дозволу Медведчука. А поки надрукує новий наклад журналіста Вахтанга Кіпіані про письменника Василя Стуса без дозволу нардепа. Про це він розповів у коментарі «Громадському».

Бабанін заявив, що «Кіпіані програв один суд, а ми йому дамо можливість програти ще один».

«Суд задовольнив позов саме у тій частині, в якій нам це було важливо, і визнав ці брехливі висловлювання у творі Кіпіані, який вже не перший раз виконує замовлення відносно Медведчука», — заявив речник політика.

В ОПзЖ книжку Кіпіані назвали «пасквілем» і «провокацією».

Пасквіль — твір, що містить карикатурні спотворення, наклеп і злісні нападки, мета яких — образити і скомпрометувати особу, групу, партію, громадський рух тощо.

Що кожен з нас може зробити у цій ситуації? По-перше, мати чітку громадянську позицією, бути «проти диктатури», читати і поширювати українське. Для початку взяти до рук збірку поезій Василя Стуса. При бажанні придбати книгу Капіані «Справа Василя Стуса», щоб зрозуміти, у яких реаліях жив Василь Стус, порівняти тогочасні події з сучасною добою. А ще ми можемо стояти за свободу слова, іти на місцеві вибори і відповідально зробити свій вибір.

Пропонуємо до уваги потужні цитати самого Василя Стуса.

Хочеш якісний піар свого блогу чи медіа? Тобі на PRposting

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
4
Подобається
О боже О боже
0
О боже
Круто Круто
0
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!
Vicky

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Все, що відомо про заборону книги «Справа Василя Стуса» — збірку документів з архіву КДБ