Януш Корчак — педагог, який зайшов з дітьми в газову камеру під час Другої світової війни


Геніальний вчитель Януш Корчак народився в 1878 році у Варшаві, в родині адвоката єврейського походження. Освіту Януш отримав у престижній російській гімназії, керівництво якої відрізнялося особливою суворістю до своїх підопічних.

Януш Корчак

Студенти не могли покинути меж закладу без письмового дозволу директора. Однак в родині Корчака трапилася біда, яка змусила його нехтувати правилами. Батько хлопчика збожеволів, після чого чоловіка довелося визначити в лікарню. Сім’я втратила опікуна, тому 15-річний юнак втікав з уроків, щоб заробляти на життя.

Тяжка праця не завадила здібному учню отримати диплом з відзнакою. Потім Януш вступив на медичний факультет Варшавського університету. Він мріяв стати педіатром, однак практика в притулках і дитячих будинках змусила його змінити рішення. Побачивши, в яких жахливих умовах ростуть сироти, Корчак вирішив стати вихователем.

Януш був етнічним євреєм (Хенрік Гольдшміт), однак гаряче підтримував ідею про незалежність Польщі. Студент відвідував підпільні лекції, на яких розповідали про історію держави без цензури. У 1905 році його призвали в російську армію в якості військового лікаря.

Повернувшись з російсько-японської війни, Корчак став поглиблено вивчати педагогіку. Наступні роки він подорожує Європою і відвідує лекції досвідчених педагогів в Німеччині, Англії, Франції та Швейцарії. У 1911 році повертається до Варшави з величезним багажем знань, щоб відкрити притулок для єврейських безпритульних під назвою «Будинок сиріт».

Довгі роки Януш трудиться над власними концепціями виховання, які записує в численних наукових працях. Втім, багато колег не розуміли поглядів педагога, вони виявилися занадто прогресивними для того часу.

Корчак стверджував, що з дитиною потрібно спілкуватися як з дорослим. Готувати її до самостійного життя, не забороняти, а пояснювати, які можуть бути наслідки у неправильних рішень. Тодішня педагогіка відрізнялася особливою суворістю до дітей. Методи Януша були значно м’якшими.

Багаторічна практика показала, що підходи до виховання Корчака виявилися більш, ніж дієвими. Більшість сиріт того часу ставали злочинцями. Навпаки, вихованці «Будинку сиріт» жили нормальним життям: знаходили роботу і заводили сім’ї.

З приходом німців під час Другої світової війни для Януша і його вихованців настали важкі часи. Всіх дітей разом з вихователями відправили в Варшавське гетто. Численні друзі сотні разів пропонували педагогу втекти з країни, однак він вважав за краще залишитися з дітьми.

Перші роки окупації Корчак працював не покладаючи рук, щоб роздобути їжу і медикаменти для 200 своїх підопічних. У 1942 році нацисти вирішили позбутися від жителів гетто, серед них виявилися і сироти Януша.

У серпні за дітьми прийшли люди в формі, щоб посадити їх на поїзд, який відправляється в концтабір «Треблінка». Навіть тоді педагог міг сховатися, але не став цього робити. Корчак очолив одну з колон дітей і разом з нею відправився прямо в газову камеру.

Друг вихователя Ігор Неверлі згадував: «Я прийшов до Януша з двома пропусками, за допомогою яких він міг вільно покинути гетто. На арійської стороні Варшави на нього чекала винаймана квартира.

Він відмовився, відповівши: “Не кинеш же свою дитину в нещастя, хвороби, небезпеки. А тут двісті дітей. Як залишити їх одних в газовій камері? І чи можна це все пережити? ” Коли я спостерігав за тим, як його з дітьми забирали німці, сльози наверталися на очі».

На згадку про велику людину в Варшаві і по всій Польщі встановлено пам’ятники.

На єврейському кладовищі Варшави встановлено кенотаф Януша Корчака.

В Ізраїлі щорічно проводиться церемонія в пам’ять про педагога, на яку збираються його колишні вихованці. Також в Єрусалимі та інших містах є вулиці імені Корчака. Радянські, польські та німецькі літератори присвячували свої твори геніального педагога.

Такі люди, як Корчак, народжуються раз в тисячу років. Поділись з другом історією цієї людини.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
8
Подобається
О боже О боже
7
О боже
Круто Круто
3
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Януш Корчак — педагог, який зайшов з дітьми в газову камеру під час Другої світової війни