Як охолодитися у спеку: лайфхак з Узбекистану, де 40 ℃ — норма


Останнім часом кліматологи раз у раз говорять про екстремальні проявах клімату. Температурні рекорди слідують один за одним, а нам все частіше доводиться стикатися з погодними сюрпризами, в тому числі небувалою спекою, яка не дуже-то й характерна для наших широт. Як охолодитися у спеку, якщо поблизу немає кондиціонера чи бодай вентилятора — читайте у цій статті.

Як пережити спеку

Відповідь можуть підказати жителі південних країн, де 40 градусів в тіні – не така вже й рідкість. Справа в тому, що незвичайні обставини вимагають нестандартних рішень, а наш обмежений життєвий досвід не завжди дозволяє їх прийняти.

Нас завжди дивувало, як, наприклад, жителі Узбекистану чи Таджикістана переносить таку спеку, примудряючись при цьому працювати коло розпеченій печі або на відкритому сонці на базарі, при цьому розкладати гарячі коржі по кошиках, розкачувати тісто і ще спілкуватись з покупцями.

Справа в тому, що коли стає спекотно, вони випивають пару кухлів гарячого зеленого чаю, і все стає добре.

Гарячий чай або холодна вода?

Напевно, тут всі дивились фільм «Біле сонце пустелі». І знаємо, що жителі Середньої Азії вважають за краще в жаркі дні пити якраз гарячий чай, а не охолоджені соки і компоти. З іншого боку – все це десь там, в пустелі. І чи допоможе цей спосіб посеред європейського мегаполісу?

Схожим питанням в пошуках ефективного засобу від спеки зацікавилися канадські вчені з Університету Оттави. Виявляється, гаряча рідина дійсно допомагає ефективніше боротися з перегрівом, але є кілька «але».

«Так, гарячий напій підвищує вашу температуру, але підвищене потовиділення (якщо піт випаровується) компенсує зростання температури, викликане споживанням рідини», – говорить автор дослідження Оллі Джей.

Очевидно (з точки зору фізики), гарячий напій робить нас гаряче, а холодний – холодніше. Так навіщо пити гаряче в жаркий день? Розгадка криється в роботі розташованих в роті рецепторів, які працюють як індикатори, датчики, що передають інформацію.


Коли ми п’ємо щось гаряче, рецептори відправляють мозку сигнал: «Тут жарко». А мозок, в свою чергу, запускає механізм, який повинен нас охолодити – потіння.

Холодні напої мають протилежний ефект. Спочатку вони дещо знижують температуру тіла. Але їх обсяг в масштабах організму малий, а тому зниження виходить дуже незначним. У той же час, за сигналом рецепторів скорочується потовиділення, а це може звести весь ефект охолодження нанівець.

Кілька нюансів

Одного кухля чаю може бути мало. Але є і хороші новини. Запаморочення і слабкість на спеці часто пов’язані з втратою солей. А чай, на відміну від простої води, не так активно виводить їх з організму.

І ще один момент. Щоб гарячий чай допоміг охолодитися, піт з поверхні шкіри повинен мати можливість безперешкодно випаровуватися. Цьому може перешкодити, наприклад, висока вологість. Або щільний синтетичний одяг, що утрудняє доступ повітря до шкіри.

Одним словом, в деяких випадках гарячі напої дійсно охолоджують краще холодних. Але потрібно бути готовим до рясного потовиділення і не забувати частіше пити, щоб уникнути зневоднення.

Скептичні діти XXI століття, нам важко повірити, що гарячий чай можу втамувати спрагу в спекотний день, але про це говорить не тільки життєвий досвід мешканців Сходу, а й наука.

Раніше ми публікували ідеї, як не нудно провести літо.

А також створили список товарів для ідеального літнього відпочинку.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
3
Подобається
О боже О боже
0
О боже
Круто Круто
1
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Як охолодитися у спеку: лайфхак з Узбекистану, де 40 ℃ — норма