Свято Преображення Господнього (Яблучний Спас). Традиції, прикмети та заборони у цей день


19 серпня відзначають одне з найдавніших християнських свят — Преображення Господнє. Вперше його святкування згадувалося ще в IV столітті. У народі це свято називають ще Яблучний Спас. Існує безліч традицій, обрядів і прикмет, яких дотримувалися наші предки в цей день.

З’ясуємо, що потрібно робити в цей день і чому не можна їсти яблука до Яблучного Спаса.

Яблучний Спас

У святі відображаються події, які відбулися за життя Ісуса Христа. Біблія описує це так: Ісус піднявся на гору Фавор для молитви зі своїми кращими учнями — Петром, Яковом та Іваном. Учні Спасителя під час молитви були в трансі. Прийшовши до тями, вони побачили справжнє диво — від одягу і лику Ісуса виходило божественне сяйво.

Після того люди, що зібралися поруч, почули голос з небес, який назвав Христа своїм сином. Це і стало приводом до святкування Другого Спаса.

Важливо: якщо не встигааєш потрапити до церкви 19 серпня, молися вдома.

Тропар, глас 7:
«Переобразився Ти на горі, Христе Боже,
показавши учням Твоїм славу Твою, скільки змогли.
Нехай засіяє і нам, грішним, світло Твоє повсякчасне,
молитвами Богородиці, Світлодавче, слава Тобі»
.

Ще віруючі величають майбутнє свято Яблучним, або Середнім, Спасом. Цей день був обраний для благословення плодів, бо саме тоді визрівав виноград, який прийнято було освячувати в той день. Але виноград ріс не скрізь, тому традиція трохи змінилася – почали освячувати яблука.

У народі на Яблучного Спаса проводжають літо. Це свято знаменує настання осені. Тому і говорять: «Прийшов Спас, тримай рукавиці про запас». Вважалося, що після Спаса стає набагато холодніше і осінь починає потихеньку забирати кермо влади.

Основна традиція цього дня — освячення яблук та приготування з них різної випічки. Вважалося, що яблука в їжу можна вживати тільки після освячення. Особливих заборон на цей день немає, але є пара рекомендацій, яких слід дотримуватися.

Що не можна робити 19 серпня?

1. З 14 серпня, коли відзначався Медовий Спас, розпочався Успенський піст, тому потрібно дотримуватися заборон на деяку їжу. Не можна розважатися, їсти м’ясо, яйця, жирну їжу. Бажано не вживати алкоголь.

2. Не можна сваритися і бажати комусь зла. Вважається, що все, що ти бажаєш іншому, повернеться до тебе.

3. Забороняється працювати з дому, можна тільки готувати і займатися садовими справами. Але прання і прибирання під забороною. У народі кажуть: «Хто на Спаса шиє — до кінця днів сльози ллє».

4. У цей день забороняється вбивати комах, особливо мух. Вважається, якщо муха сіла на руку— це хороший знак. Це обіцяє удачу і виконання бажань. Якщо ж її вбити, то можна накликати на себе біду. Не можна і проганяти комаху, потрібно, щоб муха полетіла сама.

5. І найважливіша заборона — не можна їсти яблука до Яблучного Спаса. Особливо жінкам, адже так можна прийняти на себе гріх праматері Єви. Не можна їсти яблука до Спаса і батькам, які втратили дітей. Згідно з повір’ям, якщо батьки їли яблука до Спаса, то дитина не отримає гостинця на тому світі.

Пам’ятай: це всього лише прикмети, і тільки тобі вирішувати, дотримуватися їх чи ні. Важливо відзначити, що церква особливих заборон не висуває. Головне — дотримуватися посту, молитися і сходити до церкви освятити яблука. Ми просто розповідаємо про те, які звичаї шанували наші предки.

Прикмети на Яблучного Спаса:

Пройшов Спас — пішло літо від нас.
Якщо з’їсти яблуко в день Спаса і загадати при цьому бажання, то воно обов’язково збудеться.
Яка погода в Яблучний Спас, така буде в січні. Якщо вдень йде дощ — взимку теж буде багато опадів.
Якщо на Спаса сухо — осінь буде такою ж.
Прийшов Спас — бери рукавиці про запас.

Яблучний Спас — це свято збору врожаю. У повітрі вже пахне осінню, але цей день все ж наповнений світлом і несе в собі добро, надію і віру в краще. Так що насолоджуйся цим дивовижним святом і його прекрасними традиціями.

Раніше ми розповідали, як приготувати корнуельський яблучний пиріг та ніжний яблучний рулет з сиром та родзинками.

А як ти ставишся до цього свята?

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
1
Подобається
О боже О боже
0
О боже
Круто Круто
0
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Свято Преображення Господнього (Яблучний Спас). Традиції, прикмети та заборони у цей день