34 потужні цитати незламного Василя Стуса.


34 роки тому у ніч із 3 на 4 вересня 1985 року у таборі ВС-389/36-1 у Кучино Пермської області Росії обірвалося життя українського поета, перекладача, прозаїка, літературознавця та правозахисника Василя Стуса. Сюди за рішенням радянського суду його заслали через проукраїнські погляди, яких він не зрікся.

Відбувши свій перший термін, Василь Стус повернувся додому восени 1979 року, утім, уже у травні 1980-го він знову був заарештований та отримав згодом 10 років примусових робіт і 5 років заслання.

У таборі ВС-389/36-1 в Кучино, куди Стуса відправили відбувати чергове покарання, йому заборонили бачитися з родиною. Їхнє останнє побачення відбулося навесні 1981 року.

Протягом свого заслання репресований поет кілька разів оголошував голодування, його кидали до камери-одиночки та карцеру.

У ніч із 3 на 4 вересня 1985 року Стуса не стало.

Цитати Василя Стуса

Вшановуючи пам’ять Василя Стуса, пропонуємо 34 потужні цитати дюдини з гіперчутливістю до несправедливості.

1.  За своєю душею треба стежити так само, як за тілом. Коли я був у Твоєму віці, то регулярно влаштовував собі сповідь: що ти зробив за місяць чи два доброго, що злого. І картав себе за недобре. І виробив був добру здатність — дбати про душу. Чиста, світла душа — то запорука людського здоров’я. І завжди приємно було згадати все, що ти зробив доброго. Бо тільки добре вводить нас у коло інших людей, робить їх братами, а не просто сусідами.

2. Так само — дбай про своїх друзів. Вони повинні бути чисті, добрі. Інших друзів — не треба. А добрі друзі допомагають рости і ставати кращим.

3.  Людина — це обов’язок, а не титул (народився — і вже людина). Людина — твориться, самонароджується. Власне, хто Ти є поки що? Кавалок глини сирової, пластичної. Бери цей кавалок у обидві жмені і мни — доти, поки з нього не вийде щось тверде, окреслене, перем’яте. Уяви, що Бог, який творить людей, то Ти є сам. Ти є Бог. Отож, як Бог самого себе, мни свою глину в руках, поки не відчуєш під мозолями кремінь. Для цього в Тебе найкращий час — Творися ж!

View this post on Instagram

Медведчук на камеру заявив, що Стус його не цікавить (он як?), але подав на книгу Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» до суду щодо захисту власної «честі» та «гідності». А вона у вбивці взагалі існує? Символічно, що цей рік плодючий на Стуса: вийшла книга від «Історичної правди» і ось буде презентований фільм «Заборонений». Підтримуйте український продукт, читайте і пам’ятайте про Стуса – і десь нелюди, такі як Медведчук, захлинатимуться від ненависті та злості. Саме ці два чуття роблять наших ворогів слабшими. Саме тоді перемагають такі велети духу як Василь Стус. #ВасильСтус #Заборонений #любиУкраїнуабопішовнахуй #медведчуквбивця

A post shared by Maryna Mirzaeva (@mari_mamayka) on

4. Наша історія — це все і завжди спочатку, якась постійна гойданина на одному й тому ж місці, мертва хвиля еволюції. (Феномен доби (Сходження на голгофу слави): Розвідка.) Люди, прагнучи світла, викликають власну смерть. Це щастя: мати таку долю, як у мене…Чуюся добре, бо нікому не зробив зла, бо дбав не тільки про себе. І від того мені світло на душі. Долі не обирають… Її приймають — яка вона вже не є. А коли не приймають, тоді вона силоміць обирає нас.

5. На Донбасі читати українську мову в російській школі – одне недоумство. Одна усна заява батьків – і діти не будуть вивчати мови народу, який виростив цих батьків … Обов’язково – німецьку, французьку, англійську мови, крім рідної…. Я вважаю, що доля Донбасу – це майбутня доля України, коли будуть одні солов’їні співи. Як же можна миритися з тим особливим інтернаціоналізмом, який може призвести до згуби цілої духовної одиниці людства? Адже нас – за 40 мільйонів…

6. Не знаю, чи є в Тебе дівчина. Коли є (чи — коли буде) — намагайся, щоб вона була вища за Тебе. Тобто, щоб Ти дотягався до неї, а не опускався. Коли ж вона надто земна, то вигадай її — небесною, і вона стане небесніти. Але краще, щоб у неї було і землі, і неба. Дівчина має надати Тобі змогу — кращати, а не гіршати.

7. Любов — то, може, єдина справжня квітка, подарована людині Богом. Тільки в любові людина розумна. І навіть: що більше, дужче любиш — то розумнішаєш. Інших квіток, кращих за цю, квітку любові, я не знаю.

View this post on Instagram

✒Листи Василя Стуса✒ Вальочку, ластівочко! Вітаю Тебе з днем народження. Тебе, маму, Дмитричка я бачу мало не щодня. І всіх люблю. Люба моя, приготував Тобі подарунки — недорогі, але від щирого серця: майже 200 віршів і майже 100 перекладів. Бажаю здоров’я і щастя, скільки Бог дає, скільки дозволено. Не муч мене дорогими передачами. Не треба витрачатися на них. Цілую — всіх Вас. Тебе — насамперед. Шануйся, ластівочко, і бережи ластовенятка нашого коханого. Я ще приб’юсь до Тебе — з віршами і з усім гамузом. Василь Дмитричку, жди татка. 1972 #дисидент #укрліт #стус #васильстус #українськалітература #небудьбайдужим #поет #письменник #ukrlitbykozytska #znobykozytska #zno2019 #zno #зно #зно2019 #знокиев #подготовкаквно #підготовкадозно #зноукраїнськалітература

A post shared by Навчальний центр Т. Козицької (@zno_bykozytska) on

8. Не знай поганих дівчат — хай вони для Тебе просто не існують (я, скажімо, в свої 46 років просто не вірю, що бувають жінки, які лаються, обманюють, продаються і т.д. і т.п.). У мене, слава Богу, такого досвіду не було. І тішу себе тим, що знайомі дівчата моєї молодості ставали кращі коло мене (а я — коло них).

9. Так було і з мамою-Валею — найкращою, найлюдянішою, найцнотливішою моєю дівчиною: я став кращий од неї, вона — од мене. Я дякую Долі, що Валя — моя дружина, мама мого сина (у мене прекрасна мама — бабуся Їлинка, у мене прекрасна дружина, так схожа — у моїх очах — до моєї мами).

10. І думка така: поет повинен бути людиною. Такою, що, повна любови, долає природне почуття зненависти, звільнюється од неї, як од скверни. Поет – це людина. Насамперед. А людина – це, насамперед, добродій. Якби було краще жити, я б віршів не писав, а – робив би коло землі.

11. Ще зневажаю політиків. Ще – ціную здатність чесно померти. Це більше за версифікаційні вправи!

12. Долі не обирають… Її приймають — яка вона вже не є. А коли не приймають, тоді вона силоміць обирає нас.

13. Кожен кат любить червоне вино, нагріте до 36 градусів.

14. Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації.
15. Будинки — філософи!
Наймудріші філософи.
Бо мовчать.
16. Люди, прагнучи світла, викликають власну смерть.
17. Терпи, терпи, терпи — терпець тебе шліфує,
Сталить твій дух — тож і терпи, терпи.
18. Як добре те, що смерти не боюсь я: і не питаю, чи тяжкий мій хрест,
що перед вами, судді, не клонюся: в передчутті недовідомих верст…

19. Я не націоналіст. Навпаки, я вважав за потрібне робити так, аби серед певної частини українців розвіяти дурман самозакоханости, антисемітизму, загумінкової обмежености. Так само за потрібне я вважав робити так, щоб серед певної частини росіян, євреїв і т.д. розвіяти дурман неповаги до української мови, культури, історії, неповаги до праці селянина, що гречно причащає усіх нас хлібом і сіллю від своїх мозолів.

20. Жити — то не є долання меж, а навикання і самособоюнаповнення.

21. Зле жити без ідеалів, але не менше зле — з ідеалами. Втім, уточнити смисл слова “жити“ я б не наважився: у мої 46 років воно таке ж таємниче, як і в Твої. Роки пішли тільки на те, щоб сказати: і не це, і не це, і не це.

22. Не знаю, чи Ти повторював ці слова, чи, може, тільки допоминаєшся: життя — це праця, любов, футбол, боротьба, щастя, мандри, навчання і т. д. Стверджуєш, щоб завтра засумніватися: воно — не тільки праця, любов, футбол і т. д. Людина існує не пізнанням (хоч — і пізнанням), не працею (хоч — і працею), не любов’ю (хоч — і нею). Людина живе, щоб жити. Дуже неокреслено, але окресленіше не сказав ще ніхто.

23. Бери од кожної пори свого життя те, що вона тобі пропонує. Вимагати од часу — і немудро, і негідно, може. Але — і не пливи за течією. Будь собою — тобто, виробивши тверді орієнтири, що таке добро і що зло, виростай у їхньому магнітному полі, аби по ньому все в тобі скристалізувалося (так Вернадський писав, згадуючи геологічні структури). Ідеал є один — добра і справедливості, чесності і любові. Іншого, мабуть, нема. Ще додам — ідеал Краси.

24. Ти ждеш іще народження для себе, а смерть ввійшла у тебе вже давно.

View this post on Instagram

З Днем Народження, Василю! 1. Ми досі ще рятуємо дистрофію тіл, а за прогресуючу дистрофію душ — нам байдуже. 2. Терпи, терпи — терпець тебе шліфує. 3. Я вважаю, що доля Донбасу — це майбутня доля України, коли будуть одні солов'їні співи. Як же можна миритись з тим особливим «інтернаціоналізмом», який може призвести до згуби цілої духовної одиниці людства? Адже ми не прусси, не полаби, нас — за 40 мільйонів. Прошу, — зрозумійте мене як слід. Я хочу тільки добра, чесного добра, а асиміляторство — хіба це чесна штука? Зрозумійте мене в моєму горі, бо я чую прокляття віків, чую, бездіяльний, свій гріх перед землею, перед народом, перед історією. Перед людьми, що своєю кров'ю кропили нашу землю. Довгий мартиролог борців за національну справедливість лишає нам історія, а ми навіть на гнів праведний не можемо здобутись. 4. Зараз я читаю українську мову в Горлівці, в російській, звичайно, школі. В Горлівці є кілька (2-3) українських шкіл… В Донецьку таких немає, здається. Отож, картина дуже сумна. У нас немає майбутнього. Коріння нації — тільки в селі, а «хуторянським» народом ми довго не проживем, пам'ятаючи про вплив міста, про армію, про всі інші канали русифікації. На Донбасі (та й не тільки!) читати українську мову в російській школі — одне недоумство. Треба мати якісь моральні травми, щоб це робити. Одна усна заява батьків — і діти не будуть вивчати мови народу, який виростив цих батьків. Хіба це не гопашний театр — з горілкою і шароварами? Обов'язково — німецьку, французьку, англійську мови, які завгодно, крім рідної. 5. Наша історія — це все і завжди спочатку, якась постійна гойданина на одному й тому ж місці, мертва хвиля еволюції. Феномен доби (Сходження на голгофу слави): Розвідка. Люди, прагнучи світла, викликають власну смерть. Це щастя: мати таку долю, як у мене… Чуюся добре, бо нікому не зробив зла, бо дбав не тільки про себе. І від того мені світло на душі. Долі не обирають… Її приймають — яка вона вже не є. А коли не приймають, тоді вона силоміць обирає нас. Народе мій, до тебе я ще верну, і в смерті обернуся до життя. _ © #ВасильСтус #Стус #Stus #Ukraine #поет #poet #дисидент #dissident #правозахистник #birthday (1938 – 1985)

A post shared by Александр Чаговец (@chagovets86) on

25. Завжди любити, щоб завжди помилятися. Але — завжди любити. І відтак існувати, а існувати — це помилятися.

26. Обачні! Золота середина — найнебезпечніша. Ви ж бо подвійні вороги!

27. Насамперед, сину, я хочу, щоб Ти мав свій характер, а не був розмазнею, манною кашею для беззубих. Виробляй його постійно, не поступайся своєю волею перед обставинами. Бо Ти — це, насамперед, Твоя воля (бажання, мета, впертість і т.д.). А воля міцніє в подоланні перешкод” (з листів до сина).

28. Намагайся зрозуміти інших людей, бачити в їхніх життях їхню правду, яку треба приймати, а не оспорювати. Отож, суди про людей не зі своєї позиції тільки, а й з їхньої. Ще краще — з кількох позицій. А як би вчинив тут П’єр Безухов чи Роберт Джордан чи Мартін Іден, наприклад? Для цього треба мати щедре серце. Живуть же по-своєму дерева і квіти, жаби і ластівки, щурі й соколи. І претензій до них ніхто не ставить. Так і люди.

View this post on Instagram

<Лінія життя> (пам'яті Василя Стуса) Життя безлімітного лінія шириться, шириться Долонею неба, якому немає кінця. До лона молебного світлої, чистої щирості. І Сина сягає, і Духа Святого, й Отця. Від Сина і Духа Святого, й Отця повертається На руку народу — утомленого жебрака. Щоб заворушилася кров у застуджених пальцях, Щоб запрацювала на себе холодна рука. Глибока, тонесенька лінія істини вчителя Собою несе непокори священний вогонь. Лягає на руки народу, щоб кожен вичитував Її "Отче наш" зі своїх відігрітих долонь. Олег Осташек 04.09.17 #ВасильСтус, #Україна, #Людина, #Світло, #Птахдуші, #Днюха

A post shared by Олег Осташек (@oleg_ostashek) on

29. Як мені досягнутися до того дня, коли все буде гаразд? Скажіть мені. Монтеню, Платоне, Сковородо, Канте — скажіть мені. Хтось бере слово? Мовчання. Одноголосне. Як на профспілкових зборах. Профспілка глухонімих. Жодного зауваження до порядку денного. Згода, бо все — ніби повз їхні вуха.

30. Від горілки шлях до витверезника, від гашиша — до в’язниці, за читання книжок платимо життям. Народився — щоб читати.

31. Поступово перетворюєшся на власний архів, дорогий, як померлий родич.

32. Я марно вчив граматику кохання, граматику гріховних губ твоїх.

View this post on Instagram

Хто за Україну встаньте! . настав наш час, "а ми всі мовчимо" (с) Що ти скажеш своїм нащадкам? "Я злякався", "У мене не було сил" чи скажеш, що "був не підходящий час"? Яке виправдання своєї бездіяльності, своєму боягузтву ти знайдеш для них? А яке лишиш собі? Страх, втома чи байдужість? "Коли життя забране, крихт я не потребую" (с) . А ти збираєшся жити цими крихтами, що ще лишилися? Чи ти хочеш жити повним життям? Своїм життям? будь-чим… "окрім рідної" (с)… Хочеш щоб жилося легко? Та ярмо легким не буває! Хочеш ситим жити? То совість все згризе, а життя розпачем нагодує! . "байдужі затуркані воли" (с) час стати героями, стати вартими наших предків і для нащадків. . час стати проти пострадянської диктатури і тиранії, що прикривається добрими намірами та лжебратерством.

A post shared by Василь Волошка 🌿 (@charlie.dekker) on

33. Мені подобаються люди, що, як кажуть, “пруть буром“, тобто, мають свій норов. Ці люди — нещасливі в житті, зазнають усіляких страждань (щасливі — здебільшого безхребетні, ті, що, як покірне телятко, дві матки ссуть). У житті доводиться обирати: або цікаву муку або нецікаве щастя. Більшість, звичайно, обирає щастя, хай і нецікаве (точніше: вони воліють цікавого щастя, але здобувають украй нецікаве).

34. Якщо болить серце — тобі, друже, поталанило.

Життя Василя Стуса — це приклад незламності, принциповості і твердої волі. Він ніколи не намагався бути зручним  і не боявся відкрито висловлювати свою позицію.

Нехай ці слова поета стануть орієнтиром для українців! Поділись цією статею з друзями за допомогою соціальних мереж, а також читай цитати патріота з грузинським корінням, Георгія Гонгадзе.

 

Хочеш якісний піар свого блогу чи медіа? Тобі на PRposting

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
3
Злий
Мило Мило
9
Мило
Фігня Фігня
2
Фігня
Химерний Химерний
3
Химерний
Подобається Подобається
364
Подобається
О боже О боже
12
О боже
Круто Круто
90
Круто
Що за! Що за!
7
Що за!
Vicky

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

34 потужні цитати незламного Василя Стуса.