15 мудрих цитат Михайла Грушевського


Михайло Грушевський – видатний історик, визначний державний і громадсько-політичний діяч, літературознавець, письменник, публіцист, організатор української науки, академік Всеукраїнської академії наук і Академії наук СРСР.

29 квітня 1918 р. Центральна рада обрала Михайла Грушевського Президентом Української Народної Республіки, започаткувавши інститут президентства у нашій країні.

Наша редакція пропонує згадати досі актуальні цитати Михайла Грушевського про Україну, українців і нашу історію.

Цитати Михайла Грушевського

Про Україну

1. Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна. (приписувана М. Грушевському цитата)

2. …Весь той тяжкий і небезпечний шлях до повного тріумфу наших демократичних і соціальних завдань Українська Народна Республіка мусить пройти самостійно, як незалежна держава…

3. У такій страшній боротьбі треба бути свобідним і незв’язаним! Се перша умова і велика необхідність — вимога самостійності, котрої тому мусять до останнього боронити всі, кому дорогі інтереси України і її трудового народу.

4. Ім’я України зростається з сими змаганнями і надіями, сим бурхливим вибухом українського життя, що для пізнійших поколінь стає провідним огнем, невичерпним джерелом національного і суспільно-політичного усвідомлення, надій на можливість відродження і розвою.

5. Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою.

Про відносини України і Росії

6. Після проголошення самостійності Української Республіки ніхто вже не може ховатися в хащі нейтралітету, бо тепер є боротьба двох держав, України і Великоросії…

7. Україна розриває примусові зв’язки з Московщиною і зв’язується тісніше із Західною Європою.

Про українців

8. Українець – це, по-перше, той, хто зроду українець, родився і виріс з українською мовою на устах і хоче тепер йти спільно зі своїм народом, хто хоче працювати для його добра, боротися за його свободу і кращу долю.По-друге, українець також кожний, хто щиро хоче бути з українцями і почуває себе їх однодумцем і товаришем, членом українського народу, бажає працювати для його добра. Якого б не був він роду, віри чи звання – це не важливо.

9. Вся наша надія – в нас, вся сила – в народі.

Про мову

10. Всі вчаться своєї рідної мови, а наша біда така, що треба вчитися її більше, ніж кому іншому.

11. Елементи великоросійської мови випирають елементи українські, незвичайно збіднюють українську мову, і, нарешті, діло доходить навіть до повної утрати почуття мови.

12. …що сказати про нас, коли глузуємо й відрікаємося чистісінького українського виразу тому тільки, що він для великоросійського вуха зазвучить дивно.

Про громадянське суспільство

13. Українство прогресивне, демократичне, соціяльне українство, що виражає стремління свідомої частини українського суспільства, це не теорема довільно вимишлена якоюсь кучкою людей, а органічний наслідок історичного процесу, логічний висновок з історичних умов українського життя та фактів його сучасних відносин.

14. Я вважаю, що та стадія українського життя, в яку ми ввійшли, вимагає високого морального настрою, спартанського почуття обовʼязку, певного аскетизму і навіть героїзму від українських громадян. Хто не може відповісти сим вимогам, той не гідний того великого часу, який ми переживаємо. Хто хоче бути гідним громадянином, той мусить видобути з себе сі моральні сили. Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою, як і царство Боже, обіцяне колись вірним християнам.

Про себе

15. Рано набравши охоти до читання, позбавлений дитячого товариства, відірваний від ґрунту, я виростав серед мрій і фантазій, замкненим в собі відлюдком.
Цитати Михайла Грушевського змушують замислитись над вічними проблемами України й українців. Тільки той, хто знає своє минуле, може успішно творити своє майбутнє. Поділись цими вічними істинами з друзями за допомогою соціальних мереж.

Пропонуємо твоїй увазі також цитати Василя Стуса та В’ячеслава Чорновола.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
1
Химерний
Подобається Подобається
5
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
1
Круто
Що за! Що за!
1
Що за!
Vicky

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

15 мудрих цитат Михайла Грушевського