Роман між Ліною Костенко і Василем Симоненком: що правда, а що вигадка?


Про чоловіків Ліни Костенко відомо не так багато, як зрештою і про її життя загалом. Письменниця була двічі заміжньою. Перший шлюб з Єжи-Яном Пахльовським, що став батьком дочки Костенко письменниці Оксани Пахльовської, протривав недовго, бо вони не зійшлись характерами.

Далі Костенко мала стосунки з Аркадієм Добровольським, письменником і перекладачем, який пройшов сталінські табори. Тоді поетесі було 28, а йому – 48. Знову не склалося.

Другий шлюб Костенко взяла із директором кіностудії імені Довженка Василем Цвіркуновим. Разом вони прожили 25 років, аж до його смерті. Від цих стосунків Ліна Костенко народила сина Василя.

Роман Костенко і Симоненка

Про інші романи письменниці відомо ще менше. Подейкували, що в неї був закоханий сам Василь Симоненко, а от Дмитро Павличко не так давно зізнався, що досі береже коробку сірників, куплених кілька десятиліть тому, аби прикурити їй цигарку. «Ліна Костенко була екстравагантною й курила» , — згадував Павличко.

На молоду Костенко і справді задивлявся поет Василь Симоненко. Про це розповів літератор Микола Сом, який жив із Симоненком в одній кімнаті в гуртожитку.

«Ліну Вася Симоненко дуже любив. У них таємна любов була, хоч Ліна старша від нього на п’ять років. На неї не можна було дивитися без захвату: жіночна, з лукавинкою в очах — справжня красуня. Він називав її Косталіна. Казав: Мене нагородила поглядом Косталіна» , — пригадав Микола.

Сом розповів, що саме він познайомив Ліну Костенко з її чоловіком Василем Цвіркуновим.

«Я тоді на кіностудії Довженка писав пісні до фільмів. Приносить вона сценарій стрічки “Перевірте свої годинники”. Василь Земляк із Колею Вінграновським п’ють коньяк у кабінеті, на Ліну — жодної уваги. Вона побачила, що до неї дуже холодно, брикнула одразу. Коли я чую — за дверима іде Василь Цвіркунов. Він після війни втратив ногу. Відкриває двері, стає на порозі. Кажу Ліні: “Познайомтеся. Це директор кіностудії”. Красивий був, ставний, чорнявий. Дивлюся, а очі у нього гарячі-гарячі стали. Відірвати їх від неї не міг. Тоді Ліна швиденько взяла його під руку, і так вони пішли по життю. Але спочатку по коридору» , — додав Сом.

Достеменно невідомо, чи справді був роман між Симоненком і Костенко, проте зрозуміло, що поетеса викликала захват і повагу у поета. В. Симоненко навіть присвятив Ліні Василіні вірш «Перехожий».

«Перехожий» уперше був надрукований із присвятою в газеті «Літературна Україна» від 26 лютого 1963 року. Вірш від початку до кінця — інакомовний. Він сприймається, як розгорнена метафора, де в образі «перехожого» уособлено саме отой позитивний ідеал людини, що цілеспрямовано простує до мети, викликаючи захоплення, а часом і заздрість та єхидство, надто ж коли «спіткнеться» на очах в обивателя.

ПЕРЕХОЖИЙ. Присвята Ліні Костенко
Як він ішов!
Струменіла дорога,
Далеч у жадібні очі текла.
Не просто ступали —
Співали ноги,
І тиша музику берегла.
Як він ішов!
Зачарований світом,
Натхненно і мудро творив ходу —
Так нові планети грядуть на орбіти
З шаленою радістю на виду!
З шаленим щастям і сміхом гарячим,
З гімном вулканним без музики й слів!
Як він ішов!
І ніхто не бачив,
І ніхто від краси не зомлів.
В землю полускану втюпився кожен,
Очі в пилюці бездумно волік…
Раптом —
Шепіт поміж перехожих:
— Що там?
— Спіткнувсь чоловік… —
Одні співчували йому убого,
Інші не втримались докорять:
— Треба дивитись ото під ноги,
Так можна голову потерять… —
Трохи в футбола пограли словами,
Обсмакували чужу біду.
А він знову йшов.
І дивився прямо.
І знову
Натхненно творив ходу!
1963 

Ліну Костенко вважають генієм слова, залізною жінкою та живою легендою, а її біографія є прикладом для мільйонів українців та невичерпним джерелом мудрості. Поетеса викликає захват навіть у тих, хто з нею ніколи в житті не зустрічався. У своїй ліриці Ліна Костенко розповідає про кохання так проникливо і так оригінально, що і справді віриться, що ця жінка точно знає, що таке любов.Пропонуємо до вашої уваги також потужні цитати Ліни Костенко.

А також маловідомі факти про Ліну Костенко.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
3
Злий
Мило Мило
13
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
2
Химерний
Подобається Подобається
94
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
22
Круто
Що за! Що за!
4
Що за!
Vicky

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Роман між Ліною Костенко і Василем Симоненком: що правда, а що вигадка?