8 «чому» про літаки, які ти не наважувався задати.


Чому вікна в літаках круглі? Навіщо кінчики крил загнуті вгору? І чому пасажири заходять саме з лівого боку борту?

Все, що стосується авіації, продумано до найдрібніших деталей. Можливо, саме тому літак – найбезпечніший вид транспорту. І все ж чому він влаштований саме так?

Популярне дає відповідь на 8 найпопулярніших «чому» про літаки.

1. Чому вікна в літаку круглі?

На початку 1950-х років компанія de Havilland випустила літак під назвою «Комета». Літак, який вважався справжнім дивом авіації. Однак через рік він розвалився на шматки прямо в повітрі. Через кілька місяців подібне сталося ще з двома літаками.

Інженери провели діагностику кожного гвинтика літака і знайшли проблему. Причина катастрофи виявилася в вікнах літака – вони були квадратні. Справа в тому, що на кути вікон припадає велике навантаження, яке ще посилюється під час польоту. Інженери вирішили проблему, закруглив кути вікон. Завдяки цьому тепер літати стало в рази безпечніше.

2. Чому кінчики крил загнуті вгору?

Під час польоту тиск знизу літака вище, ніж тиск зверху. Тому повітря прагне до рівноваги і намагається перейти з підвищеної області в знижену. А найпростіше це зробити на крилах літака. Ось тільки досягаючи кінчиків крил, повітря зривалося і створювало сильну турбулентність.

Тоді вчені загнули кінчики крил вгору, прибравши зрив повітряного потоку. Це знизило турбулентність, підвищило довговічність крила і заощадило чимало палива. Тобто завдяки такій особливості нас не трясе під час всього польоту.

3. Чому у літаків різна форма носа?

Ніс військового винищувача гострий. Чим гостріша форма, тим більша обтічність і тим швидший літак. Але через довгий ніс погано видно злітну смугу, тому у звичайних пасажирських літаків носова частина заокруглена.

Але британські інженери вирішили цю проблему і в 1969 році зробили один з найшвидших пасажирських літаків, ніс якого може змінювати нахил. Під час зльоту і приземлення ніс опускається, а під час польоту наводиться у вертикальне положення.

Такий дивний дизайн зроблений з однієї-єдиної причини: так під час зльоту і приземлення пілоти можуть краще бачити злітну смугу.

4. Чому літаки білі?

Більшість літаків білого кольору, і це неспроста. Є кілька причин:

– Відображення тепла. Якщо літак пофарбований у білий колір, він накопичує менше тепла. Це краще для пасажирів і економічніше для авіакомпанії.

– Біла фарба дешевша. Пофарбувати літак в білий колір обходиться в рази дешевше, ніж в будь-який іншій.

– Запобігання зіткненню з птахами. Птахи краще бачать відображення від білих поверхонь і не стикаються з літаком.

– На білому простіше побачити тріщини і вм’ятини. Білі деталі простіше розпізнати під час аварії і простіше помітити пошкодження на корпусі.

5. Чому вхід знаходиться зліва?

Не у всіх, але у багатьох моделей літаків головний пасажирський вхід знаходиться зліва. Є 3 версії, чому так заведено.

– Версія 1. З правого боку завантажують багаж (багажні люки знаходяться праворуч), тому пускати пасажирів теж справа небезпечно.

– Версія 2. Є припущення, що на літаки це перекочувало від кораблів: пасажири входили по трапу на лівий борт корабля.

– Версія 3. Раніше командир завжди сидів зліва. Розташування пасажирських дверей теж зліва давало йому кращий огляд і дозволяло акуратніше підганяти літак до пасажирської зони.

6. Чому деякі літаки такої дивної форми?

Ти, напевно, чув про літак, який ще називають невидимкою. Такої незвичайної форми він з однієї простої причини: він летить як один цілісний об’єкт. Завдяки цьому він швидший, може перевозити більшу кількість багажу і витрачає менше палива.

Конструкція літаків підглянена у птахів. Хижі птахи приймають подібну позу, щоб збільшити дальність польоту і бути менш помітними.

Однак виробництво літака такої форми дуже дороге, тому його не використовують в цивільній авіації.

7. Чому літаки здаються просторими?

У дизайні літаків використовуються психологічні трюки, щоб він здавався більший і просторіший. Наприклад, стіни мають особливий рельєф, щоб правильно відбивати світло. А підсвічування між стелею і відсіком для багажу робить стелю візуально вищою. Завдяки таким прийомам людям з клаустрофобію легше переносити політ.

8. Навіщо попільнички в літаках?

Курити в літаках не можна, це всі знають. Але навіть нові моделі обладнані попільничками, які знаходяться в кабінці туалету. Все тому, що, незважаючи на заборону, деякі польоти тривають по кільканадцять годин і завзяті курці все одно курять.

Тому авіакомпанії вирішили залишити попільнички в кабінках, щоб такі пасажири хоча б не кидали недопалки на підлогу або в унітаз літака.

Бонус: чому в літаку немає стоячих місць?

Ні, але скоро будуть. На нещодавній виставці Aircraft Interiors Expo італійська компанія представила модель крісел для ультралоукостерів. На таких кріслах можна літати стоячи, а вартість квитків буде на 50% нижче.

Це може здатися незручним, але якщо тобі потрібно летіти менш як 2 години і не хочеться переплачувати, то такий вид пересування припаде дуже навіть до речі.

Сподобалася стаття? Тоді ділися нею з друзями!


Подобається публікація? Тоді поділись нею з друзями у соцмережах!

1
1 point

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
3
Подобається
О боже О боже
0
О боже
Круто Круто
0
Круто
Що за! Що за!
1
Що за!
Kate

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

8 «чому» про літаки, які ти не наважувався задати.