Місто-привид Вароша на Кіпрі: з 1974 року тут живе тільки вітер


Вароша — один з найзнаменитіших міст-привидів світу. Воно спорожніло 20 липня 1974 року. Курорт Північного Кіпру зараз перетворився в готові декорації для фільму про наслідки апокаліпсису.

Зауважимо, що насправді Вароша не місто, а лише квартал, передмістя старовинної Фамагусти. Буквально в двох кроках від спорожнілих хмарочосів і напіврозвалених готелів як і раніше живуть люди. Однак по вулицях Вароші ось уже більше 40 років ходять лише озброєні солдати!

Всі ми знаємо, що на Кіпр вже досить давно претендують Туреччина і Греція. Зараз конфлікт протікає досить мляво, але в роки спустошення Вароші країни були цілком готові вчепитися один одному в горло. Проте навіть в неспокійні 1970-ті Фамагуста була вельми популярним курортом.

Північний Кіпр вибирали в якості місця для відпочинку такі знаменитості, як Бріжит Бардо і Елізабет Тейлор. У найпопулярніші готелі Вароші бронювались місця на рік вперед. Тут знаходилась велика кількість готелів, барів, ресторанів, а золотисті піщані пляжі вважались найкращими на всьому Кіпрі. Все змінилося, коли для захисту турків-кіпріотів їхня історична батьківщина ввела на острів війська у липні 1974-го.

Відступаючи, грецькі війська оголосили евакуацію. У липні 1974 року через Варошу і Фамагусти бігли, побоюючись різанини, тисячі людей. Біженці брали з собою лише те, що могли винести.

Навіть зараз Вароша нагадує своєрідний музей апокаліпсису під відкритим небом. Але відвідувачів, здатних побачити це видовище, тут мало: турецькі солдати охороняють квартал від непроханих гостей, а фото- і відеозйомка навіть на відстані суворо заборонена. Фотографувати можна підпільно тільки через скло транспорту.

Зрозуміло, багато хто ігнорує попереджувальні таблички і все-таки вивозять з Кіпру безліч знімків. Але більшість фотографів не горять бажанням зізнаватись в порушенні заборони. Лише завдяки сміливим анонімам ми отримуємо кадри з міста-привида, де видно, як природа повертає собі владу над колись повними народу вулицями.

Вася Маркідес, кіпріотка-американка, сподівається, що Фамагусту і Варошу все-таки вдасться відновити. Жінка збирається зробити це, втіливши в життя свій проект еко-міста, де все буде працювати на сонячній енергії. Винахідниця вважає найбільшою перешкодою своєму справи не окупацію, але безліч старіючих багатоповерхових готелів.

Велика кількість старих висоток спорожнілого кварталу, стверджує Маркідес, блокують доступ до сонця не тільки батареям, але і пляжам, що поставить хрест на відродженні Фамагусти як курорту.

Жінка давно б приступила до роботи, але Греція і Туреччина досі вперто протистоять один одному, а резолюція ООН безпосередньо забороняє іншим сторонам втручатися в конфлікт.

Колишні жителі міста, вигнані в один день, все ще горять бажанням повернутися до рідних домівок. А турки-кіпріоти бояться: якщо в Варошу і Фамагусту повернуться греки, то заберуть все і нічого не дадуть взамін.

Сторони конфлікту все ніяк не можуть примиритися один з одним. Маркідес зітхає: місто могло б знову стати раєм, якби не людська впертість. Можеш подивитись відео про цей курорт. Воно англійською мовою, але відеоряд добре зрозумілий.

Поки по покинутим вулицях Вароші як і раніше ходять одні лише солдатські патрулі. Хлопчаки-турки з сусідньої Фамагусти ночами лазять в порожній квартал, вихваляючись один перед одним своєю сміливістю. А фотографи-іноземці намагаються уявити, яким красивим було би місто, якби ворогуючі сторони зробили хоча б спробу зупинити конфлікт.

Сподобалась інформація? Гайда ділитись нею з друзями в соцмережах!

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
1
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
0
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
0
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Місто-привид Вароша на Кіпрі: з 1974 року тут живе тільки вітер