Як військовий льотчик з Полтавщини став вождем індіанців: загадка долі


Історія українського льотчика Івана Даценка, на перший погляд, може видатися фантастичною, аж надто багато в ній загадок. Герой радянської авіації не повернувся назад в один з бойових вильотів і був визнаний зниклим безвісти, а через багато років радянська делегація зустрілася з ним в Канаді в резервації місцевих індіанців. Іван на той час отримав нове ім’я “Той, хто пройшов крізь вогонь” і став вождем племені аборигенів.

Льотчик став вождем індіанців

Історію порятунку Івана Даценка більше схожа на легенду чи на сценарій пригодницького фільму, аніж на правду. Прямих доказів того, що Герой Радянського Союзу прожив решту свого життя за океаном, – немає.


У війну Іван проявив себе відважним льотчиком, командував авіаційною ескадрильєю. Виходець з Полтавської області з-під Диканьки розпочав війну 22 червня 1941 року, а офіційною датою його смерті вважається день останнього бойового вильоту – 10 квітня 1944 року. Незважаючи на це, існує думка, що все склалося зовсім інакше.


В офіційному висновку про смерть значиться, що Іван Даценко загинув при бомбардуванні залізничної станції Львів-2, окупованій німцями. За непідтвердженою версією пілотові вдалося вистрибнути з літака, після чого, приземлившись, він потрапив до німецького полону.

Судячи з усього, українець втік і був затриманий співробітниками “Смерша”, засуджений до етапу. В дорозі втік і якимось дивом пробрався в Канаду. Існує й інша версія: Іван був радянським шпигуном і виконував службове завдання в Країні Кленового Листа.

Як би там не було, вперше Івана виявив естрадний танцюрист Махмуд Есамбаєв. Відправившись до Канади разом з делегацією для виступу на міжнародній виставці, приуроченій дням культури СРСР, Махмуд отримав можливість поїхати на екскурсію до корінних індіанців в резервації.

Там він був шокований, почувши, що вождь з легкістю говорить українською і російськоюТомовами без перекладача. Старійшина Той, хто пройшов крізь вогонь провів танцюриста в свою хатину, де напоїв горілкою і навіть заспівав народну українську пісню. У душевній бесіді “індіанець” відкрив свою таємницю: виявилося, що він і є Іван Даценко, і що він дуже сумує за батьківщиною, по селу Чернечий Яр.

Есамбаєв повернувся з такою незвичайною новиною назад в СРСР, жителі села черничий Яр неодноразово намагалися дізнатися подробиці про долю свого земляка, але місцеве керівництво припиняло ці спроби на корені. Головним доказом того, що індіанець з Канади і полтавський льотчик – це один і той же чоловік, стало укладення московського судмедексперта Сергія Нікітіна, по фото він встановив, що риси обличчя обох чоловіків збіглися (лінії носа, підборіддя, рота і брів з роками залишаються колишніми ).

Через багато років, знайти Івана намагалася його племінниця, заручившись для цього підтримкою програми “Жди меня”. На жаль, явних результатів досягти не вдалося: Есамбаєв на той час вже пішов з життя, Джон Маккомбера (канадське ім’я Івана) теж помер, а що залишилися після його двох дітей – знайти не вдалося. Нині резервація в Канаді розформована, індіанці роз’їхалися в різні частини країни.

У 2010 році вийшла у світ художньо-документальна повість Олександра Щербакова «Небо і земля Івана Даценка» про надзвичайну долю льотчика з-під Диканьки. Базуючись на історичних фактах, в книзі автор органічно поєднав документальні свідчення і художню вигадку.
Режисера

А 19 січня 2012 року вийшов на екрани художній фільм — пригодницька мелодрама Михайла Іллєнка «ТойХтоПройшовКрізьВогонь», в якому описано неймовірну долю Івана Додоки, хлопця з Полтавщини, прообразом якого став Іван Даценко.

А ти віриш в те, що радянський льотчик міг стати вождем індіанського племені? Напиши відповідь в коментарях.

Раніше ми розповідали про смерть актора Леоніда Бикова.

А також публікували історію Катерини Білокур.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
2
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
1
Химерний
Подобається Подобається
6
Подобається
О боже О боже
0
О боже
Круто Круто
3
Круто
Що за! Що за!
1
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Як військовий льотчик з Полтавщини став вождем індіанців: загадка долі