Коли правильно святкувати Різдво: 25 грудня чи 7 січня?


Різдво — одне з найважливіших свят, коли християни всього світу радісно відзначають народження Спасителя у Віфлеємі. Різдво святкується по всьому світу, різняться тільки дати. Завжди дивувало, чому православне Різдво відстає від католицького на цілих 13 днів: католики відзначають Різдво 25 грудня, а православні — 7 січня.

До слова, в 2101 року Різдво, яке православна церква Московського патріархату традиційно відзначає за юліанським календарем, фактично доведеться відзначати на день пізніше. Тобто через неточність юліанського календаря у 2101 році Різдво припадатиме вже на 8 січня.

Ну а як же піст? Виходить, що новорічна ніч, яку ми, до речі, зустрічаємо за григоріанським календарем, припадає на пост.

У той час як католики закінчують постити в Різдво, а в новорічну ніч сміливо накривають щедрі столи, ми несамовито наїдаємося за новорічним столом, а потім продовжуємо постити далі. А хіба це правильно?

Ми пояснимо, чому 25 грудня — це не «католицьке» Різдво, а просто Різдво. І чому прихожанину православної церкви зовсім не гріх святкувати Різдво Христове на 13 днів раніше.

Коли святкувати Різдво

Так чому ж християни всього світу святкують Різдво в різний час? Вся справа в тому, що відрізняється не стільки дата свята, скільки юліанський і григоріанський календарі, згідно з якими віруючі відзначають релігійні свята.

Християни, які святкують Різдво 25 грудня, слідують за григоріанським календарем. Решта теж зустрічають Різдво Христове 25 грудня, але за юліанським календарем, що відповідає 7 січня за сучасним Григоріанським календарем.

Юліанський календар був введений в 45 р. До н.е. е Юлієм Цезарем. Згідно з цим календарем рік починається з першого січня і має 365 днів в звичайному році, а кожні чотири роки настає так званий високосний рік, в якому додається ще один день – 29 лютого. Однак астрономи з Олександрії були не дуже точні: кожні 128 років накопичується зайвий день, і це не враховується.

Тому в 1582 році за рішенням Папи Григорія XIII юліанський календар був змінений на більш точний і названий григоріанським. Відмова від юліанського календаря спочатку торкнулась католицьких країн, а потім православних.

До нас григоріанський календар прийшов уже за радянської влади. Однак православна церква такого рішення не схвалила і продовжила свою діяльність відповідно до юліанським календарем.

Цікаво, що разом з Російською православною церквою в ніч з 6 на 7 січня свято Різдва Христового відзначають Грузинська, Єрусалимська і Сербська православні церкви.

Залишився функціонувати за старим стилем і Афонський монастир, що знаходиться у веденні Константинопольського патріархату. Українці ж з цього року відзначають Різдво двічі: 25 грудня і 7 січня.

Сьогодні фактична різниця між старим і новим календарем становить 13 днів, і вона постійно збільшується! Якщо в XVIII столітті різниця між календарями становила всього 11 днів, то в XXIII столітті вона складе цілих 15.

Наразі новоюліанський (удосконалений юліанський календар), який до 2800 року буде повністю збігатися із григоріанським, використовують 11 православних церков, які переважно розташовані у Західній Європі. Наприклад, Румунська, Болгарська, Польська православні церкви й Православна церква Чеських земель і Словаччини. А також «грецькі» православні церкви: Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Елладська, Албанська.

До слова, якщо залишилися слідувати юліанським календарем вона не перейшла на сучасний григоріанський календар, то через століття наші нащадки буду зустрічати Різдво за старим стилем 8 січня, а через два століття – 9 січня!

Митрополит Київський і всієї України Епіфаній ще у 2019 році заявив, що українці можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем, якщо вони цього хочуть.

Однак що найголовніше в Різдво? Не дата його святкування, вірно? Точність календаря ні до чого, адже значущість цього великого християнського свята ні з чим не можна порівняти.

І по якому стилю ти б не відзначав це свято, бажаємо щасливого Різдва!

Раніше ми розповідали про історію Щедрика

А також ділились рецептом різдвяного штолена

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
16
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
0
Круто
Що за! Що за!
1
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Коли правильно святкувати Різдво: 25 грудня чи 7 січня?