Секрети особистого життя Лесі Українки: 4 головні чоловіки у житті поетеси


Кажуть, що поети рідко бувають щасливими. Леся Українка, здавалось би, народилася для щастя, адже Бог дав їй стільки талантів, але життєвий шлях виявився важким, тернистим, переповненим фізичного болю, душевних мук і нещасливого кохання.

«Я не завжди тямлю, за що і через що я кого люблю… Не знаю і, скажу правду, знати не домагаюсь. Люблю і вже. Любов абсолютної справедливості не знає, але в тім її вища справедливість. У світі стільки несправедливо-прикрого, що якби не було несправедливо-лагідного, то зовсім не варто було б жити. Не від нас залежить поправити більшу половину всесвітньої несправедливості безпосередньо, будемо ж поправляти її іншою несправедливістю – любов’ю!», —  говорила Леся Українка.

Редакція «Популярне» пропонує поринути у хвилюючий світ кохання Лесі Українки.

Кохання Лесі Українки

Максим Славінський

Своє перше кохання Лариса (справжнє ім’я Лесі Українки) зустріла, коли їй було 15. Максиму Славінському на той час було 18. Він був товаришем старшого брата поетеси Михайла. Перша зустріч відбулася у селі на Київщині, де батьки Лариси мали маєток.

У квітні 1890 року Лариса надсилає братові Михайлові листа, де є такі рядки: «Філософи новітні, – // Ти, я та пан Максим…” У травні того ж року поетеса скаржиться братові, що Славінський не озивається до неї, й відверто додає: “Попроси п. Максима (…), щоб він переписав для мене переклад віршів…” Далі німецькою мовою наводяться промовисті слова Генріха Гейне: “І коли б знали ці маленькі квіти, як глибоко зранене моє серце».

Творчість німецького поета на довгі роки поєднала долі двох обдарованих людей. Збереглися десятки Ларисиних листів, у яких вона розповідає про подробиці затяжної спільної праці. 1892 року львівська друкарня Товариства імені Шевченка (серія «Всесвітні твори») оприлюднила «Книгу пісень» Генріха Гейне, де, до речі, автори вперше вжили в українській літературній мові звичні сьогодні слова «завжди», «промінь», «палац», «прийдешність».

Саме ці високопоетичні, відкриті ними блискітки осяювали Максима та Ларису, коли вони зустрілися влітку 1892 року в Колодяжному. Взаємні почуття спалахнули з новою силою. Деякі дослідники вважають, що то було перше – ще дівоче – кохання волинянки. На такий висновок, зокрема, наводять спогади Олександра Шульгіна, оприлюднені після смерті дружини Максима Антоновича: «Тепер можна сказати і про зворушливий його роман із великою українською поетесою, в душі якої він лишив глибокий слід». Так чи не так, а з іменем Славінського пов’язано багато перлин Лесиної інтимної лірики: «Горить моє серце», «Стояла я і слухала весну», «Хотіла б я піснею стати», «Сон літньої ночі». До пана Максима звернуті й такі слова: «Милий мій! Ти для мене зруйнований храм…»

Нестор Гамбарашвілі

Коли Лесі було 24 роки, у будинку її родини знімав кімнату грузинський хлопець Нестор Гамбарашвілі. Лесю захоплював Нестор і його особливий народ. Вона давала йому уроки французької мови, а він вчив її грузинської. Гамбарашвілі згодом розбив серце відомої українки, коли вона поїхала лікуватися у Ялту. Він одружився на багатій дівчині. Про це Леся дізналася не від нього особисто, а з листа матері. Зреагувала поетеса словами: «Попався, жучку, в панську ручку!» Поетеса важко переживала зраду і писала Несторові листи, на які так і не отримала відповіді. Відомо, що у 1958 році Гамбарашвілі плакав на могилі Лесі.

Сергій Мержинський

Дослідники біографії Лесі Українки запевняють, що найбільше кохання свого життя вона зустріла під час лікування у Ялті. У 1897 році вона знайомиться з революціонером з Мінська Сергієм Мержинським, який в Ялті лікував туберкульоз легень. Серце Мержинського належало іншій, хоча у них з Лесею був палкий роман.

Познайомилася майбутня пара завдяки зв’язкам Лесі Українки з кримською соціал-демократичною організацією. Сергій був дуже розумною і ерудованою людиною. Освіту він отримав у Києві, працював над перекладами, захоплювався театром, був громадським діячем.

В Криму пара піднімалася на Ай-Петрі. Їхні стосунки почали розвиватися.

Однак його хвороба прогресувала… Батьки дівчини були не в захопленні від її стосунків. Адже вона сама усе життя боролося з хворобою, а тут ще одна немічна людина. Леся їздила до Сергія у Мінськ. Вони планували поїхати на лікування у Швейцарію.

Протягом 1901 року Леся Українка 4 рази їздила до Мержинського. Тут стало відомо, що кохання Лесі нерозділене. Сергій кохав іншу жінку. У цей час письменниця написала свою геніальну «Одержиму» . Однак вона не покинула його, Мержинський помер на руках Лесі Українки.

«Мій друже, любий мій друже, створений для мене. Як можна, щоб я жила сама, тепер, коли я знаю інше життя? Я бачила тебе і раніше, але тепер я йду до тебе з усією душею, як дитина йде в обійми того, кого їй шкодує. Це нічого, що ти мене не обіймав ніколи, це нічого, що між нами не було поцілунків. Тільки з тобою я не одна. Тільки з тобою я не на чужині…»

Климент Квітка

За 6 років до смерті Лесі Українка одружилася. Її чоловіком став добрий друг Климент Квітка. Біографи вважають, що між ними не було пристрасті, втім була глибока дружба, довіра та опіка. Він був на 9 років молодшим від Лесі. Займався музикою та етнографією, хоч і був юристом. Відомо, що до останніх днів Квітка ревнував Лесю до Мержинського.

Сімейне життя Лесі Українки протривало недовго. 1913 року вона померла на гірському курорті Сурамі (поблизу Боржомі). Поруч був чоловік та мама. До слова, після смерті Лесі Олена Пчілка постійно спілкувалася з Квіткою, навіть просила про допомогу.

Квітка після смерті Лесі надовго залишився сам. У свої 33 він вважав себе вже старим. Але прожив ще 40 років. Аж в 65 років він знову одружився. Його новій обраниці було всього 25 років. Піаністка Галина Кащеєва, як і Леся Українка, померла у 42 роки.

Деякі дослідники приписують Лесі Українці нетрадиційне кохання з Ольгою Кобилянською. Свої здогади вони будують на листуванні, де жінки звертаються одна до одної пестливими словами. Проте більшість науковців упевнені, що великих жінок пов’язувала лише щира дружба.
Таким було особисте життя великої письменниці. Її кохання, розчарування, переживання, звісно ж, мали великий вплив на творчість.

Пропонуємо також до вашої уваги цитати хороброї поетеси.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
13
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
2
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!
Vicky

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Секрети особистого життя Лесі Українки: 4 головні чоловіки у житті поетеси