Найзухваліша втеча з СРСР: історія Станіслава Курилова


Нині ми знаємо, що в СРСР, на відміну від голосної риторики політики партії, добре жилося далеко не всім. Незважаючи на запевнення влади, що країна впевнено рухається в світле майбутнє, рівень життя громадян був на порядок нижче, ніж на Заході. Не дивно, що були люди, яким кортіло дізнатися, що насправді відбувається за кордоном. Але радянський уряд не хотів випускати звичайних людей за межі країни.

Така політика породила внутрішній протест серед тих, хто бажав пізнати кожен куточок нашої планети. Час від часу відбувалися зухвалі втечі, з яких американські і європейські журналісти відразу ж робили сенсацію.

Верхівка СРСР розводила руками, робила хорошу міну при поганій грі, а потім заочно нагороджувала втікачів десятком таборів і почесним званням «зрадник батьківщини».

Згодом працівники МЗС СРСР почали вигадувати всілякі пояснення втікачам, проте в 1974 році відбулося щось незвичайне. В цю втечу навіть не відразу повірили, настільки неймовірними виявилися обставини.

Здійснив її досвідчений океанограф Станіслав Курилов. Він довго замислював втекти з рідної країни, але все сталося завдяки випадковій нагоді, яка ніяк не входила у його плани.

Згодом про свій вчинок Станіслав написав автобіографічну книгу «Сам в океані», яку в Україні переклало видавництво «Час майстрів». Видання, до речі, доповнене неймовірними ілюстраціями, які ще більше занурюють читача у дивовижну історію.

Народився Станіслав в Орджонікідзе в 1936 році. З раннього дитинства хлопчика тягнуло до води. Розповіді про морські пригоди запаморочили йому голову, та так, що він не міг уявити себе на роботі на суші. У 10 років Курилову вдалося підкорити Іртиш: він переплив бурхливу річку.

Згодом Стас вступив в морехідне училище, після чого поїхав до Ленінграду, де отримав спеціальність океанолога. Працювати хлопець залишився при інституті, де став інструктором по глибоководному зануренню. Через якийсь час Курилов переїхав до Владивостока, аби працювати там в Інституті біології моря.

На Далекому Сході Станіслав захопився йогою, став вивчати її по самвидавам (публікаціям, що не піддавались цензурі), поступово пізнаючи тонкощі медитації буддистських ченців.

Курилов відчайдушно хотів дослідити світовий океан, однак йому відмовляли в закордонних відрядженнях, оскільки його сестра вийшла заміж за індуса і переїхала жити до Індії. Влада боялася, що океанолог втече до родичів, і, як виявилося, не дарма.

За Станіславом закріпився статус «невиїзний», тоді він твердо вирішив для себе влаштувати втечу з СРСР. Рішення знайшлося несподівано: він побачив оголошення про круїз на лайнері з порту Владивостока до екватора і назад, без заходу в порти. Така поїздка не вимагала візи. Це був реальний шанс!

Станіслав миттю купив собі квитки на корабель і став думати про втечу. Оптимальним виявився варіант із стрибком за борт, з метою доплисти до найближчого острова. У ніч на 13 грудня 1974 року Курилов зник з судна.

Океанологу вдалося проплисти близько 100 кілометрів до філіппінського острова Сіаргао. Без сну і води, тільки за допомогою ласт і маски для плавання, Курилов плив більше двох діб. Неймовірна витривалість!! Допомогли йому в цьому багаторічні заняття йогою.

Філіппінці повідомили про Станіслава світовій пресі, звідки про втечу дізналися в СРСР. Курилов сказав, що у нього є сестра в Канаді, куди його і відправили. Там чоловік отримав громадянство. Перший час утікач підробляв в піцерії, проте незабаром знайшов роботу на фірмі, що займалась морськими дослідженнями.

У 1986 році Курилов познайомився з ізраїльськими літераторами, які запросили його погостювати до себе додому. В Ізраїлі Станіслав познайомився з Оленою Генделевою, на якій незабаром одружився.

Загинув океанолог у 61 рік під час водолазних робіт, заплутавшись у сітці і витративши весь кисень. Поховали його в Єрусалимі.

Російський прозаїк і дисидент Василь Аксьонов так писав про Станіслава Курилова: «… він безумовно належав до малого племені сміливців, які дерзали проти підлої влади. Стрибок в безкрайній океан з корми величезного радянського пароплава, дводенний заплив у воді в сторону невідомих Філіппін; хто ще міг таке втворити, як не російський інтелектуал, спортсмен і йог Слава Курилов? Ось він, образ вічного бунтівника!»

А як тобі неймовірна історія Станіслава Курилова? Читав книгу «Один в океані»?

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
2
Подобається
О боже О боже
0
О боже
Круто Круто
2
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Найзухваліша втеча з СРСР: історія Станіслава Курилова