Український прапор: міфи та цікаві факти про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний?) стяг


Щороку 23 серпня в Україні відзначають День державного прапора. Офіційно затвердили синьо-жовтий стяг як державний символ України ще 28 січня 1992 року. Але лише у серпні 2004 року Президент підписав Указ про встановлення єдиного Дня державного прапора України (23 серпня).

Редакція Популярне нагадує, що національний символ нашої держави не завжди був синьо-жовтим. Він кілька разів змінював своє забарвлення в залежності від періоду в часі та регіону держави.

Розповідаємо кілька міфів та цікавих фактів, пов’язаних з нашим прапором.

Факти про український прапор

1. Відомий на сьогодні український стяг вперше публічно вивісили 25 червня 1848 року на Ратуші у Львові, який був у складі Королівства Галичини та Володимирії.

2. Існує міф, що прапор має бути не синьо-жовтим, а жовто-блакитним, тобто що український прапор перевернули, від того всі лиха і нещастя постійно супроводжують державу. Існує навіть ціла секта «Перевертачі прапора», яка щороку набирає обертів.

Її адепти стверджують, що наш прапор нібито встановлений неправильно й саме через це у державі зараз і життя йде не так. Вигадують, начебто перевертав прапор гетьман Скоропадський. Не перевертав, жодного документа про це немає. Було чітко прописано, що прапор, який затвердив гетьман у 1918 році, має верхню синю смугу й жовту нижню.

3.30 грудня 1967 року, Дніпропетровськ. На центральному проспекті невідомі вивісили синьо-жовтий прапор, де на древку олівцем був намальований тризуб і зроблений надпис: «Ще не вмерла Україна і воля і слава. 20 листопада 50 років УНР, 22 січня 1918 року — проголошення незалежності України».

4. 22 липня 1976 року в Монреалі на XXI Олімпійських іграх під час змагань гандбольних команд СРСР і Румунії студент із Торонто Любомир Шух вимахував українським прапором, за що був видалений з арени. Речник Організаційного комітету Олімпійських ігор пояснив, що у діях студента знайшли ознаки політичного протесту, а «потенційно небезпечний» прапор «міг призвести до заворушень».

4. 27 липня 1976 року теж у Монреалі під час півфіналу з футболу між збірними НДР і СРСР, у складі якої переважали гравці з київського «Динамо», 150 українців вивісили плакат із надписом: “Свобода Україні!”.

У другому таймі 20-річний Данило Мигаль із Тандер-Бей (Онтаріо) вибіг на поле у вишиванці та із синьо-жовтим прапором, вигукуючи слова «Свобода Україні!» і танцюючи гопака. Акція тривала 15 секунд, після чого поліція вивела його зі стадіону.

5. 26 квітня 1989 року Юрко Волощак, активіст Товариства Лева відкрито підняв національний прапор на мітингу на честь річниці Чорнобильської катастрофи на площі Ринок у Львові. Цей стяг пошила художниця Галя Дмитришин, він був з нашитим золотим тризубом.

6. Під час акції «Живий ланцюг» 21 січня 1990 року до Дня Соборності України вперше на території країни люди масово вийшли на вулиці з синьо-жовтими прапорами, які переважно самотужки шили вдома.

7. Ще один міф: сучасний український прапор не відповідає геральдичній традиції і створений не по фен-шуй. Ця історія пов’язана з відвідинами китайською художницею Мао Мао і президентом Кравчуком виставки у «Будинку вчених».

Гостя нібито вмовляла главу держави змінити порядок кольорів на прапорі, мотивуючи тим, що згідно з китайською «Книгою змін», гексаграма «Пі» (синьо-жовтий) віщує лихо й занепад молодій державі, а гекскаграма «Тай» (жовто-блакитний) уособлює розквіт.

8. Український прапор 19 листопада 1997-го року вперше було розгорнуто на орбіті Землі українським космонавтом Леонідом Каденюком на борту шатлу «Колумбія» під час експедиції STS-87 на висоті 279 км над Землею.

9. 20 серпня 2014 року руфер Mustang пофарбував верхню половину золотої зірки на висотній будівлі в Москві у синій колір, зробивши її у такий спосіб «українською».

До речі, питання, яким має бути прапор, актуальне і сьогодні. Ще під час Революції Гідності деякі організації використовували жовто-блакитний стяг, який нібито символізує сонце і воду, запевняючи – якщо перевернути, то вода може погасити світило. Втім прихильники державного прапора стверджують, що синій колір – це небо, а жовтий – колосся пшениці.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
5
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
0
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Український прапор: міфи та цікаві факти про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний?) стяг