Трагічна доля Миколи Леонтовича: як вкоротили віку автору «Щедрика»


Англомовну адаптацію «Щедрика» знають у всьому світі: мелодію «Carol of the Bells» використовували в фільмах про Гаррі Поттера, в «Сімпсонах». Навіть культова новорічна стрічка «Один вдома» не обійшлася без цієї композиції.

На жаль, доля автора композиції склалася далеко не райдужно. Музикант Микола Леонтович, який витратив на удосконалення «Щедрика» майже 20 років, все життя провів в бідності, а його вік вкоротив чекіст, який бажав нажитися на чужому горі.

Життя в злиднях

З огляду на політичну нестабільність і часту зміну влади в реаліях 1910-1920-х років Леонтович часто то переїжджав до столиці, то знову повертався до Тульчина. Іноді йому доводилося долати сотні кілометрів пішки.

За свої 43 роки життя Микола Дмитрович зробив більше сотні хорових обробок українських народних пісень і зробив би куди більше, якби не трагічний випадок, що стався з ним в 1921 році.

Пустили душогуба в будинок

У січні цього року Леонтович гостює у батька, сільського священика, який прищепив синові любов до музики. На наступний день після приїзду сина в будинок прибуває чекіст Афанасій Грищенко, розповідає, що бореться з бандитизмом в селах і проситься переночувати.

Гостинні господарі не могли відмовити молодому хлопцю і дозволили переночувати в кімнаті з Миколою. Отець Дмитро приховав гостя власною шубою. Повечерявши, всі розійшлися по своїх кімнатах: господар будинку ночував з донькою та онукою, а Грищенко розташувався з композитором.

Працював всю ніч

Треба сказати, що Леонтович не спав до самого ранку. Він щосили трудився над створенням опери «На Русалчин Великдень», яку, на жаль, не встиг закінчити. Заснув музикант о п’ятій ранку, в цей же час прокинувся Афанасій. О 7:30 мешканці будинку почули постріл: в кімнаті вони виявили пораненого в живіт Миколу і вбивцю з гвинтівкою в руках.

Залишаючи будинок, Грищенко виніс все, що тільки міг: він забрав особисті речі Леонтовича, в тому числі взуття, через що великого композитора довелося ховати босоніж. Про подальшу долю вбивці майже нічого не відомо. За однією з версій, його розкремсав лопатою сусід Леонтовича.

Свідчення очевидців

Гнат Яструбецький, один з найкращих друзів Леонтовича, записав детальну розповідь батька Миколи про вбивство сина.
«У суботу 9 січня 1921 року Микола Леонтович був у Тульчині… Під вечір, у той же день, приїхав кіньми в Марківку до батька. Ще не встигли обмінятися новинами, як на подвір’я в’їхала підвода. Була шоста година вечора по сонцю. До хати зайшов молодий, 22—23-х років, середнього зросту чоловік. Попросився переночувати. Непроханий гість називав себе на прізвище Грищенко. Опісля звук пострілу розбудив батька. Було 7.30 ранку. На ліжку під вікном сидів напівзігнутий Леонтович і слабким голосом допитувався: «Що це, вибух» Промовивши ці слова, впав на подушку. Над його ліжком стояв Грищенко. Він був босий, в одній білизні. У руках тримав зброю, викидаючи стріляну гільзу. Дома ще були сестра композитора і донька Галина. Їм, як і батькові композитора, незваний гість позв’язував руки. Він одягнув на себе напівкожушок, який носив батько Леонтовича… Вимагав ще грошей… Шукав речі. І з ними, речами, й вийшов.

На крик священика прибіг учитель, інші люди. Вони розв’язали руки Леонтовичам, наклали пов’язку на рану потерпілого. Рана була з правого боку. Рвана рана. Леонтович ще встиг сказати: «Тату, я помираю». Була восьма година ранку, неділя 10 січня 1921 року. Коли приїхав лікар, Леонтович був уже мертвий. 12 січня, коли ховали композитора, в Марківці мела дуже сильна завірюха».

Особистість злочинця розкрили тільки в 1997 році, через понад 70 років з того трагічного дня. На жаль, Леонтович не став відомим у всьому світі за життя — це сталося набагато пізніше. А наразі залишається ще дуже багато питань навколо смерті видатного композитора.

Раніше ми публікували історію створення знаментого «Щедрика».

А також робили добірку найкращих інтерпретацій «Щедрика».

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
1
Подобається
О боже О боже
7
О боже
Круто Круто
0
Круто
Що за! Що за!
1
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Трагічна доля Миколи Леонтовича: як вкоротили віку автору «Щедрика»