Де подівся EL Кравчук? Ось як зараз виглядає зірка української естради кінця 90-х.


EL Кравчук – один з головних секс-символів української поп-музики 90-х, який був щільно зав’язаний в світі сучасного мистецтва, активно грав в театрі і вчив нас усіх бути сміливішими і розкутішими. Як співак став одним із найпопулярніших в Україні, де він був всі ці роки і чим займається зараз – про це у статті.

У 1997-му році вийшов перший альбом Андрія під псевдонімом EL Кравчук – «Нічий», щось на зразок його маніфесту. Приставка «EL» означає «електронний» – так співак пояснював публіці свій нікнейм, відкриваючи дебютною платівкою нову сторінку в історії української музики.

 

На той момент вже існувала «Червона рута» (в 1995-му, до речі, Кравчук здобув там перемогу і з тих пір в подібних конкурсах участі не брав), «Територія А», деякі музичні передачі на ТБ, в яких висвітлювалося, що відбувається на вітчизняній сцені. Однак «Нічий» сильно вибивався із загального контексту.

«Нічий» заявив про EL Кравчука як про щось особливе, щось дуже особисте, майже інтимне явище на стику музики та сучасного мистецтва, аналогів якому на той момент не було (втім, немає і зараз). Звичайно, можна довго говорити про контекст, згадати «Територію А» та схожі гурти, що заклали початок всій сучасній українській музиці… Але EL Кравчука важко записати туди.

Поки «Аква Віта», «Фантом» та інші робили якусь сюрреалістичну поп-музику і знищували в собі спадщину попереднього покоління, цей виконавець не вирішував жодних особистих конфліктів за рахунок творчості та, якщо завгодно, робив «постестраду». Його перший альбом зараз сприймається як завершене і зріле висловлювання артиста, в якому немає цього «робили як могли, як виходило».

Яскрава зірка Кравчука спалахнула, а потім трапився конфлікт з Євгеном Рибчинським, першим продюсером виконавця, після закінчення їх дворічного контракту. Як пояснював сам Андрій, це була історія не про поділ майна або фінансові претензії, а, скоріше, питання амбіцій і авторських прав. Після альбому «Мортідо» (2001), який зводився в Лондоні, артист перестав випускати сольні платівки на цілих дев’ять років – наступний його альбом з’явився лише в 2010 році.

Кравчук в той час дуже втомився від публічності, пильної уваги до себе. Та й однієї музичної кар’єри йому було замало – занадто багато амбіцій. Тому після «Мортідо» він з головою поринув у театр: 85 разів виходив на сцену в образі Гамлета в постановці скандального режисера Андрія Жолдака. Знімався у фільмах у Олександра Шапіро та Романа Балаяна.

Але цієї перерви виявилося достатньо, щоб світ навколо нас змінився до невпізнання, а той колишній EL Кравчук став уже історією. І тому його шлягер «Моя надія» 2010 року, символ повернення на сцену, звучить одночасно і тріумфально, і гірко.

 

У 2015-му співак був арт-директором фестивалю анімації Linoleum, а в 2014-му проводив церемонію його відкриття в якості ведучого. Був у складі журі Дитячого Євробачення – 2017, яке відбулося 26 листопада в Тбілісі. Вже більше року робить суспільно-культурний проект «Діалоги добра», в рамках якого співак їздить з концертами і культурними програмами для дітей та дорослих в місто Попасна в Луганській області.

Виконавець стверджує, що творча стагнація двох останніх років викликана, в першу чергу, війною в країні – в таких умовах артисту, який звик створювати свято, важко залишатися в гуморі. Втім, Андрій обнадіює тим, що говорить і про нову сольну програму, яку поки обкатує на концертах в маленьких містах, про нові пісні, над якими ведеться робота з міжнародною програмою.

Але другого «Нічий» і колишньої артистичної легкості і свободи вже не буде, цього не повернути. EL Кравчук змінився, змінилася країна і ситуація в ній, ми самі теж змінилися до невпізнання, несемо на собі тягар соціальної відповідальності – і ці зміни вже незворотні.

Залишається тільки чекати його повернення і слухати старі альбоми, які були дійсно містком в якесь інше майбутнє.

Ми також розповідали історію успіху Монатіка.

А також про те, чому співак Назарій Яремчук так рано пішов з життя.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
3
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
5
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!
Kate

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Де подівся EL Кравчук? Ось як зараз виглядає зірка української естради кінця 90-х.