Чим запам’ятався Борис Патон, президент Національної академії наук України


Трагічна новина: Бориса Патона, президента Національної академії наук України, не стало 19 серпня 2020 року – він пішов з життя на 102-му році життя. Сьогодні хочемо пригадати, чим був відомий геніальний українець.

Борис Євгенович Патон народився 14 листопада 1918 року. Знаменитий міст Патона в Києві був названий на честь батька Бориса – Євгена Патона. Євген був експертом в галузі зварювальних процесів і мостобудування. Не дивно, що Борис Євгенович пішов по стопах свого тата.

Борис Патон своє дитинство пам’ятає таким: «Я дуже вдячний своїм батькам за їхню суворість і непоблажливість. Батько був першим і головним моїм наставником. Він ніколи не змушував нас з братом займатися наукою. Але у нас завжди перед очима був його приклад. У нашій родині поколіннями дітям спуску не давали. Працювати повинні були всі».

«Дружив з Микитою Хрущовим, і той запропонував назвати міст на честь нього. Батько не дожив до відкриття три місяці. У проекті закладалося десять тисяч машин на добу, а сьогодні їх по мосту проїжджає від вісімдесяти до ста тисяч».

У школі Борис Патон відмінником не був. Одного разу він дістав 9 двійок за семестр. Київський проектний інститут з червоним диплом закінчити теж не вдалося. Завадило «Незадовільно» з марксизму-ленінізму.

Захищати диплом інженера-електрика довелося в 1941 році. Початок війни не завадив майбутньому академіку. «Друга світова війна почалася в той день, коли я захищав дипломну роботу. Повертався додому під наліт бомбардувальників. Боявся, що не вцілію. Але пощастило», – розповідає Борис Євгенович.

У 1953 році Патон-молодший очолив Інститут електрозварювання, заснований його батьком. А в 1962-му обійняв посаду президента Академії наук УРСР. І ось уже 57 років Борис Євгенович займає цю посаду. Звичайно, після розпаду СРСР академію перейменували в Національну академію наук України, але суть роботи не змінилася.

«Потрібно отримувати задоволення від своєї праці і від свого життя, залишатися оптимістом, незважаючи ні на що. Як би не складалося життя, я намагаюся цього принципу дотримуватися. Хоча це буває складно. Але якщо ти тільки хникаєш і скиглиш, то нічого доброго не буде», – говорить учений.

За цей час Борис Патон став автором 700 винаходів, на які отримав 500 патентів, і опублікував 1200 наукових робіт. Борис і Євген Патон відомі всьому світу. Завдяки їм ми знаємо, як робити зварювання під водою і в космосі. А також вміємо застосовувати її в хірургії. Шви після деяких операцій зашивають саме за допомогою електрозварювання. Цей спосіб дозволяє запобігти утворенню шрамів.

Як вченому у 101 рік вдавалось так багато працювати? «Кожен день встаю рано-вранці і обмірковую план роботи, розставляю пріоритети. Намагаюся бути в курсі подій в нашій країні і в світі. Не можу сидіти без діла. Навіть якщо хочеться трохи відпочити», – ділиться вчений.

За свою працю він отримав не одну нагороду. У його честь встановили бронзовий бюст перед будівлею Національної академії наук України. «Я насправді свого бюста не хотів, і він мені до сих пір не подобається. Він на мене не дуже схожий. І взагалі я не прихильник культу особи. Людину прикрашає скромність», – зізнався Борис Євгенович.

Що ж думав про сучасне суспільство і владу Борис Патон, який спостерігав за життям цілих 100 років? «У держави немає розуміння, навіщо Україні наука і які пріоритетні напрямки треба розвивати. Немає головного – державної стратегії в науковій сфері. Гроші є, немає політичної волі», – зізнається науковий діяч.

Борис Євгенович вважав, що сфера науки і освіти потребує змін: «Інакше люди будуть шукати кращої долі в інших місцях. Особливим попитом у світі користуються наші фахівці в галузі фізико-математичних, технічних наук і наук про життя».

Шкода, що такі люди, як Борис Патон, були далекі від влади. Людина повинна розуміти і любити те, що він робить. Саме цей підхід дасть хороші результати.

Вічна світла пам’ять великому науковцю…

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
0
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
27
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
1
Круто
Що за! Що за!
0
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Чим запам’ятався Борис Патон, президент Національної академії наук України