Як красуня з Києва Анна Стен стала першою актрисою Голлівуду


Їй присвячував пісні Вертинський, нею захоплювалися Станіславський і голлівудські продюсери, її готували у свій час на місце Грети Гарбо. Глядачі в Москві, Берліні та Нью-Йорку поспішали в кінотеатри, побачивши на афішах її ім’я.

Анна Стен

Доля кіноактриси Анни Стен сповнена таких парадоксів, незвичайних поворотів і винятків з правил, яких не вигадав жодному сценаристу.


Амбітна киянка
Навколо ранніх років Анни Стен існує ореол недомовленості: так, за одними даними вона народилася в Києві в 1906 р, за іншими – в 1908-м. Сама вона розповідала журналістам, що її померлий в 1917 р батько був художником в театрі, але є версія, що він працював прикажчиком у взуттєвому магазині.

Одне відомо точно: в київський період життя в паспорті майбутньої голлівудської діви було написано дещо інше ім’я – Анна Петрівна Фесак. Аня вчилася балету, але змушена була залишити навчання: грошей не вистачало, довелося піти в білетерки. В середині 1920-х Анна зуміла закінчити театральний технікум, і її запросили в Малий театр, де – знову ж таки за словами Анни – її побачив сам Станіславський і покликав до Москви.

Анна не замислювалася ні на хвилину: московські перспективи були непорівняні з київськими. У 1926 р вона переїжджає в столицю, починає грати в Першому робочому театрі і знайомиться з молодим режисером Федором Оцепом.

Актриса і режисер
Анна була красунею не тільки за мірками тієї епохи: правильні риси обличчя, успадковані від матері-шведки блакитні очі і біляве волосся, струнка фігура. Не дивно, що оточили закохався в неї з першого погляду. Рік їхнього знайомства став поворотним: він зняв бойовик “Міс Менді”, що став найбільш касовою кінострічкою 1920-х в СРСР.

У його наступному фільмі – “Земля в полоні» (1927) – головну роль зіграла Анна, яка взяла на той час звучний псевдонім “Стен”. У тому ж 1927 р Федір і Анна одружилися.

Першим фільмом Анни стала стрічка Барнета «Дівчина з коробкою”. Якщо в “Землі в полоні” вона зіграла селянку, в “Дівчині з коробкою” – модистку, то в третьому фільмі, “Провокатор”, їй довелося перевтілитися в дореволюційну терористку. У всіх образах Анна була настільки переконлива, що серед її прихильників з’явилися не тільки рядові глядачі, але і знамениті актори. У фільмі “Білий орел” вона зіграла разом з В.Качаловим і В. Мейєрхольдом.

До кінця 1920-х Анна стає справжньою зіркою радянського німого кіно: їй наслідують, про неї пишуть, їй безперервно надходять пропозиції все нових ролей. Невідомо, зважилася б Анна на переїзд до Німеччини в 1930 р чи ні, якби не чоловік.

Федір Оцуп перебрався до Німеччини після успіху своєї спільної німецько-радянської картини “Живий труп”. Йому запропонували зняти фільм “Вбивця Дмитрій Карамазов” за романом Достоєвського, і в головній жіночій ролі він бачив тільки Анну.

Голлівуд
Роль Грушеньки, лукавої і звабливої подруги старшого з братів Карамазових, зробила Анну зіркою європейського масштабу, але в Німеччині вона не затрималася. Знявшись в декількох фільмах, вона перебралася за океан, відгукнувшись на запрошення С. Голдвіна, знаменитого продюсера і творця трьох кіностудій.

Плани Голдвіна були воістину наполеонівськими: він мав намір перетворити талановиту актрису в суперницю Грети Гарбо. Для Анни найняли декількох вчителів англійської, в пресі розгорнули дорогу рекламну кампанію. Ледве освоївши мову, Анна починає зніматися.

Голдвін спеціально підбирає безпрограшні, на його думку, сюжети: в “Нана” за романом Золя Анна грала знамениту куртизанку, в “Ми знову живі” – Катюшу Маслову. Її партнерами на екрані стають знамениті актори – Ф.Марч, Г.Купер. Але, незважаючи на всі зусилля акторів і режисерів, успішним став лише третій фільм Анни – “Шлюбна ніч”. У 1935 р він отримує приз на Венеціанському фестивалі, причому критики дружно відзначали чудову гру актриси.

Тріумф і спад кар’єри
В середині 1930-х Анна була в зеніті слави: її включали в списки найкрасивіших жінок світу, називали однією з найстильніших актрис. Але за підйомом нерідко слідує спад. Першим дзвіночком став односторонній розрив контракту: Голдвіну не сподобалося, що фільми з Ганною приносять недостатньо прибутку.

Він хотів посадити її на дієту, але Анна і не збиралася відмовлятися від борщу, оселедця в сметані і шашлику. Але Голдвін був не єдиним продюсером в Голлівуді, і Анна продовжувала зніматися – правда, все частіше на другорядних ролях. Вона грає на Бродвеї, бере участь в радіошоу.

У своєму останньому фільмі Стен знялася в 1962 р. Від подальших пропозицій вона відмовлялася: хотіла залишитися в пам’яті глядачів красунею, а не старою. До того ж багато часу забирало викладання в акторській студії і нове хобі – живопис. У 1960-70-х з успіхом пройшло кілька її виставок.  Її картини виставлялися в Бостонському музеї, а Смітсонівський інститут улаштував європейське турне творів Анни Стен.

Актриса померла в 1993 р від серцевого нападу. Всупереч всім прогнозам, Анна Стен так і не стала другою Гарбо, вона промайнула на небосхилі Голлівуду як комета, але її ім’я увійшло в історію американського кіно. А в інтерв’ю, яке вона дала незадовго до смерті, вона сказала, що ні про що не шкодує і рада, що зуміла залишитися собою.

Рані ше ми розповідали цікаві факти про Квітку Цісик.

Твоє враження від прочитаного

Злий Злий
0
Злий
Мило Мило
1
Мило
Фігня Фігня
0
Фігня
Химерний Химерний
0
Химерний
Подобається Подобається
6
Подобається
О боже О боже
1
О боже
Круто Круто
1
Круто
Що за! Що за!
1
Що за!

Коментар 0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Як красуня з Києва Анна Стен стала першою актрисою Голлівуду